недеља, 17.07.2016, 00:16 -> 10:18
Извор: РТС, Танјуг
Почео Палићки фестивал европског филма
На Палићу је свечано отворен 23. Фестивал европског филма. Због кише, смотра се, верују организатори, накратко преселио са Летње позорнице у Свечану салу Велике терасе, која је била испуњена до последњег места. Публика је поздравила добитнике награде „Александар Лифка“ - Слободана Шијана и Улриха Зајдла.
Пројекцијом остварења Пожар на мору Ђанфранка Росија, награђеним Златним медведом за најбољи филм на Берлинском филмском фестивалу, у Свечаној сали Велике терасе почео је 23. Фестивал европског филма Палић.
Фестивал је званично отворио један од овогодишњих добитника награде „Александар Лифка“ за изузетан допринос европској кинематографији, аустријски редитељи Улрих Зајдл, који је поручио младим режисерима да не чине уступке публици, јер онда нису далеко од цензуре, да верују у себе и стварају оне филмове за које ће се борити уверени да они могу да промене свет.
Поменувши да је Лифка преминуо исте године када је он рођен, Зајдл је рекао, да упркос страху који је осетио због обавезе да одржи говор захвалности, за њега је велика част да примањем награде „Александар Лифка“, буде примљен у друштво великих режисера као што су Ангелополус, Менцел, Зануси, Вајда, Кустурица.
„Увек је лепо примити награду као потврду за филмове који отврају нови поглед на свет, који изазивају гледаоце и стављају пред њих огледало, који се мешају у њихове животе, али не дају суд, а мени је веома важно што моји филмови изазивају немир у гледаоцима“, нагласио је режисер.
Према његовим речима, у данашње време када се уметност мери жељама и укусом публике, режисери морају да пруже отпор.
„Европском филму је потребна индивудуалност, тврдоглавост и храброст. Само тако ће успети да преживи. Стога ову награда, коју добијам, схватам као подстицај да наставим да својим филмовима изазивам немир у људима“, истакао је Зајдл.
Исту награду за допринос европској кинематографији председница Савета фестивала Мира Бањац уручила је српском редитељу Слободану Шијану.
„Нама глумцима је велика част наћи се очи у очи са људима у чијој естетици и култури смо себе препознали, а моја велика срећа што за живота имам ову част да награду предам великом ствараоцу“, истакла је Мира Бањац.
Шијан је, примајући награду, рекао да то признање значајним чине аутори који су га до сада добили и лепим што се и он сада нашао међу њима.
„Себе сматрам редитељем комедија и додељивање ове награде у мени буди наду да ће бити висе смеха у европском филму“, истакао је Шијан.
У оквиру церемоније отварања публици је представљен програм фестивала, интернационални жири фестивала, међународни жири критике, жири од пет полазника филмске школе и филмског клуба на Отвореном универзитету у Суботици, који ће одабрати најбољи филм програма Очи у очи.
Присутнима се обратио и градоначелник Суботице Богдан Лабан истакавши да је Фестивал европског филма једна од најзначајнијих манифестација у Србији, која је преживела све потешкоће и изазове и постала значајна тачка на мапи европских фестивала.
„Упркос свим тешкоћама нећемо дозволити да та тачка нестане. Имамо одличну публику, дугу традицију и добар глас и то ће нас водити у наредним годинама“, поручио је Лабан.
Директор фестивала Радослав Зеленовић је уочи почетка фестивала, у изјави медијима, истакао да је прекретница смотре то што је Европска комисија препознала фестивал кроз програм Креативна Европа и оценила га као оазу европског филма.
Фестивал је ове године већи у погледу броја селекција и филмова, између осталог и захваљујући помоћи Европске комисије у вредности од 41.000 евра, а Зеленовић каже да је било тешко направити такмичарску селекцију са најбољим и најзанимљивијим остварењима међу којима само један филм није из 2016. године.
Зеленовић је нагласио да је Палић место на коме се може видети шта се дешава у ервопском филму, а додатни значај фестивалу дају многобројни гости, међу којима ће ове године бити и Кристијам Мунђију.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар