Читај ми!

Ниједна планина није довољно висока да до ње не допре микропластика

Микропластика из Африке и Северне Америке пронађена је у ваздуху у француским Пиринејима, на 2.877 метара надморске висине. Научници тврде да нема тачке на Земљиној кугли која има чист ваздух.

Од Монт Евереста до Маријанског рова, микропластика је свуда – чак и високо у тропосфери Земље где јој брзина струјања ваздуха омогућава да путује на велике удаљености, показало је ново истраживање, пише Гардијан.

Микропластика су ситни делови пластике – величине мање од пет милиметара – који потичу из амбалаже, одеће, возила и других извора и откривена је на копну, у води и у ваздуху.

Научници са француског Националног истраживачког института CNRS узорковали су ваздух на 2.877 метара надморске висине у опсерваторији Пик ду Миди у француским Пиринејима, такозваној „чистој станици“ због ограниченог утицаја локалне климе и животне средине на њу.

Тамо су тестирали 10.000 кубних метара ваздуха недељно између јуна и октобра 2017. и открили да сви узорци садрже микропластику.

Користећи временске податке, израчунали су путање различитих ваздушних маса које претходе сваком узорку и открили изворе чак до северне Африке и Северне Америке.

Главни аутор студије, Стив Ален са Универзитета Делхаузи у Канади, рекао је за АФП да су честице биле у стању да пређу такве удаљености јер су могле да досегну велике висине.

„Када једном допру у тропосферу, то је као да су изашле на супербрзи ауто-пут“, каже Ален.

Истраживање такође указује на изворе микропластике у Средоземном мору и Атлантском океану.

„Морски извор је најзанимљивији“, наглашава Ален. „Пластика испарава из океан у ваздух и пење се тако високо – што доказује да је пластику немогуће 'испрати‘. Само кружи около-наоколо у бесконачном циклусу“.

Иако количине микропластике у узорцима на Пик ду Миди не представљају здравствени ризик, коаутор студије, Дени Ален, напомиње да су честице довољно ситне да људи могу да их удахну.

Научница додаје да зато чист ваздух у областима које се сматрају заштићеним од извора загађења треба узети са задршком.

„То доводи у питање и наш однос према пластици“, каже Дени Ален, додајући да је овај проблем глобалан.

Истиче и да се показало да одлагање пластичног отпада тако што ћете га послати у иностранство потпуно погрешна стратегија.

„Вратиће вам се!“, тврди научница.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јануар 2025.
-3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње