Тим студената „Беоавиа“ - светска технологија, домаћа памет

Беспилотне летелице и дронови представљају будућност авијације. Тим студената „Беоавиа“ са Kатедре за ваздухопловство београдског Машинског факултета самостално их пројектује, конструише, производи и са њима учествује на такмичењима широм света.

Немања Петровић, један од оснивача „Беоавие“, истиче да су тим основали будући ваздухопловни инжењери са Машинског факултета.

„Беоавиа је настала у априлу 2018. године. Скупило се друштво које воли ваздухопловство и које је желело да покрене производњу летелица. Наравно, добили смо изузетну помоћ Kатедре за ваздухопловство“, каже он.

Да би тим постигао што боље резултате помоћ је стигла и од колега са других факултета Београдског Универзитета.

Екипу данас, поред студената са Машинског, чине и академци Технолошко-металуршког, Електротехничког, Економског и Факултета организационих наука.

Подељени у четири подтима сви имају своје задатке и један заједнички циљ - да летелица коју пројектују успешно узлети, лети и приземљи се.

Прошле године „Беоавиа“ је на такмичењу „Airbus Sloshing Rocket 2019“ одржаном у Грчкој, у генералном пласману била четврта од педесет екипа.

Ове године тим се одлучио на озбиљан изазов - да развије концепт беспилотне летелице са вертикалним полетањем и представи га на такмичењу „New Flying Competition“ у Хамбургу.

Од 80 пријављених екипа из целог света, на завршном такмичењу ће, поред наше, наступити и три екипе из Немачке и по једна из Мексика, Финске и Kине.

Задатак такмичења био је да се пронађе технолошки одрживо и реално решење за вертикално узлетање и слетање, што би у великој мери олакшало доставу медицинског материјала и евакуацију у подручјима погођеним непогодама, смањило трошкове транспорта пакета у неприступачне пределе и трансформисало авио индустрију.

„Проблем смо решили тако што смо пројектовали летелицу која може да полети вертикално, попут дрона, а када пређе у класичан лет да се трансформише у класичан авион“, каже Лазар Пауновић, студент мастер студија и координатор пројекта.

Он додаје да решење које је тим развио повећава ефикасност и смањује потрошњу за чак 20 одсто у односу на конкуренцију.

Студенти су уштедели да самостално плате пут и трошкове боравка у Немачкој. Летелицу, међутим, треба направити од карбонских влакана и пратећих високотехнолошких компоненти, тестирати је у реалним ситуацијама и проверити добијене резултате.

Материјали за израду су изузетно скупи и тешко доступни па је младим инжењерима потребна помоћ како би сакупили 10 хиљада евра, колико је потребно да заврше свој рад и представљају Србију на најелитнијем инжењерском такмичењу. 

четвртак, 28. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње