Научници развили вештачко око које има боље перформансе од људског

Научници са Универзитета за науку и технологију у Хонг Конгу успели су да развију вештачко око које опонаша људско и које је у појединим сегментима и савршеније.

Вештачко око које су конструисали кинески научници има структуру сличну људском оку, осетљиво је на светлост, али има и бржу реакцију. Такође, овај електронски уређај има могућност за још оштрији вид у односу на људски, преноси Сајанс њуз.

„У будућности га можемо користити за израду бољих помагала и у хуманоидним роботима“, наводи инжењер и научник Шиуонг Фан с Универзитета у Хонг Kонгу.

Људско око дугује своје широко видно поље и вид високе резолуције мрежњачи која се налази у задњем делу очне јабучице и прекривена је ћелијама осетљивим на светло.

Фан и његове колеге су искористили закривљену мембрану од алуминиј-оксида опремљену сензорима направљеним од материјала осетљивог на светло – перовскита, како би опонашали ту структуру у својој синтетичкој очној јабучици. Каблови спојени са вештачком мрежњачом шаљу податке са сензора на обраду, баш као што то чине нервна влакна која преносе сигнале из људске очне јабучице до мозга.

Вештачка очна јабучица региструје промене осветљења брже него људско око, отприлике за 30 до 40 милисекунди у односу на 40 до 150 милисекунди. Уређај се прилагођава количини светлости као и људско око, али његово видно поље износи 100 степени у односу на 150 степени колико има људско око. Ипак, и то је велики напредак у односу на обичне пљоснате сензоре с видним пољем од 70 степени.

У теорији, синтетичко око је способно за много већу резолуцију у односу на људско јер вештачка мрежњача садржи око 460 милиона сензора за светло по квадратном центиметру, док на нашој мрежњачи има само 10 милиона.

Наравно, пред научницима и инжењерима је још доста посла како би уређај био усавршен.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом