ЕУ уводи царину на мале пошиљке из Кине – крај повластице за Тему и Шејн

Пошиљке робе вредне мање од 150 евра више неће бити изузете од царине по правилу „де минимис“, од ког су највише користили имале платформе попут Темуа и Шејна.

Европска комисија саопштила је да жели да спречи „пустошење“ европских главних трговина, уводећи царинску таксу на мале пошиљке како би ограничила прилив јефтине робе из Кине.

До сада су потрошачи могли да купују робу у вредности до 150 евра, укључујући брзу моду, козметику и играчке, без плаћања царине, захваљујући такозваном изузећу „де минимис“ – царинској олакшици чији назив дословно значи „сувише мало да би било важно“.

Од среде ће све пошиљке испод тог износа бити оптерећене новом царинском таксом од три евра, а европски званичници очекују да ће укидање изузећа „де минимис“ успорити нагли раст увоза из Кине.

Они су у понедељак навели да се број пошиљака мале вредности које пристижу у Европску унију повећао више од четири пута – са 1,3 милијарде у 2022. години на 5,9 милијарди у 2025. Чак 90 одсто тих пошиљака долази из Кине, док су европски трговци озбиљно погођени конкуренцијом интернет платформи као што су Шејн и Тему.

Према речима једног високог европског званичника, интернет куповина је „допринела пропадању традиционалне малопродаје и пустошењу градских центара, што негативно утиче на локална радна места и живот заједнице“.

Прошле године организације за заштиту потрошача упозориле су да се градови и општине широм ЕУ суочавају са „лавином јефтиног увоза“ који стиже преко Темуа, Шејна и других платформи за електронску трговину из трећих земаља, што прети да нанесе озбиљну штету европској привреди и доводи до затварања бројних предузећа.

Европски комесар за правосуђе Мајкл Мекграт такође је изразио „запрепашћење“ због опасности које представљају поједини производи који у ЕУ улазе захваљујући систему „де минимис“.

Истраживање ЕУ, објављено у понедељак, показало је да чак 60 одсто производа купљених преко интернета и увезених изван Уније није у складу са европским прописима, што потенцијално угрожава безбедност потрошача.

Највећу забринутост изазивају козметика и играчке – чак 65 одсто увезених производа из ове две категорије не испуњава стандарде ЕУ.

Ризик представљају и додаци исхрани купљени преко интернета из земаља ван ЕУ, јер је 63 одсто таквих производа пало на строгим здравственим и безбедносним тестовима.

Високоризична куповина је и професионална лична заштитна опрема, од заштитних шлемова до ојачане радне обуће, пошто 60 одсто таквих производа изван ЕУ није у складу са европским законодавством.

Прошлог месеца регулатори ЕУ казнили су Тему са 200 милиона евра јер није спречио продају нелегалних и опасних производа.

Европски званичници очекују да ће нова такса од три евра натерати део потрошача да двапут размисле пре куповине веома јефтине робе. Такође верују да ће укидање прага за бесцаринске пошиљке по систему „де минимис“ одвратити продавце ван ЕУ, јер ће за сваки пакет морати да подносе царинске декларације, што је често сложен поступак.

Главни циљ нових мера је да се поново обезбеде равноправни услови пословања за европска мала предузећа и трговце.

Шејн већ разматра промену свог пословног модела. Компанија је отворила привремене продавнице у Мађарској, а прошле године покушала је да отвори прву сталну продавницу у Паризу, која је убрзо затворена након негативних реакција јавности. У децембру је компанија отворила велики дистрибутивни центар у Пољској, што би јој могло омогућити да делимично заобиђе нову таксу.

У Великој Британији је Министарство финансија прошле недеље саопштило да ће од октобра 2028. године почети да наплаћује увозне дажбине на пошиљке вредне мање од 135 фунти. То је раније од првобитно планираног рока – марта 2029. године – али и даље неколико година касније него што су британски трговци очекивали.

понедељак, 29. јун 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом