Читај ми!

Нови неуспех Безосовог „Блу ориџина“, отказано лансирање ракете „њу глен“

После низа померања штоперице, неизвесност на рампи на Флориди прекинута је отказивањем лансирања ракете „њу глен“, компаније „Блу ориџин“. Сан њеног оснивача Џефа Безоса да конкурише „Спејс Иксу“ у свемирској трци, мораће да сачека још неко време.

Најављивани велики тренутак за „Блу ориџин“, да се коначно придружи „Спејс Иксу“ као приватна компанија која може да лансира вишекратну ракету у свемир, није се десио након низа одлагања јутрошњег лансирања.

„Одустајемо од данашњег покушаја лансирања како бисмо проверили све подсистеме због чега ћемо премашити предвиђени временски прозор за лансирање“, навели су из „Блу ориџина“.

Из компаније нису обелоданили који је тачно проблем био са ракетом, али ће након процене стања и провере свих система одлучити када ће поново покушати лансирање.

Евентуални успех „њу глена“ требало је да буде велики тренутак за Безоса, који увелико заостаје у свемирској трци са милијардером Илоном Маском.

Безосова компанија „Блу ориџин“ почела је са развојем ракете у исто време када и „Спејс Икс“, али је Маскова компанија до сада лансирала више од 400 „фалкон 9“ ракета у орбиту, а тренутно тестира своју џиновску ракету „старшип“ за коју се нада да ће носити астронауте на Месец и, једнога дана, можда чак и на Марс.

Попут „фалкон“ ракета „Спејс Икс“, ракета њу глен“ планирано је да буде вишекратна, односно да се њена прва погонска фаза након одвајања спусти назад на Земљу, односно на платформу „Џеклин“ у Атлантском океану.

петак, 14. фебруар 2025.
5° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове