Читај ми!

Водопад Велики Бук, лепотан од 20 метара који привлачи све више туриста

Хидрокомплекс Лисине и водопад Велики Бук у подножју Бељанице у општини Деспотовац посети више од 50.000 људи сваке године. Све је више и смештајних капацитета и ресторана у околини водопада који са висином од 20 метара спада у групу највећих водопада у Србији.

На дрвеној платформи испред водопада Велики Бук, док их засипају капљице воде, посетиоци стрпљиво чекају да направе добру фотографију. Сезона у парку природе прве категорије тек почиње. Уређују се стазе, поправљају степеништа и ограде и већ сада све је спремно за дочек гостију, домаћих и страних.

„Сви се трудимо да биодиверзитет на буде нарушен присуством људи, а самим тим се трудимо да оставимо нетакнуту природу својим будућим генерацијама“, рекао је чувар у парку природе Млађан Миливојевић.

Водопад Велики Бук један је од највећих и најлепших у Србији. Пар стотина метара даље у подножју планине је издашно крашко врело са константном температуром воде од осам степени. Неколико слапова ниже је станиште пегаве лепотице – поточне пастрмке.

„Има баш лепих поточића и водопада, планина, мостићи... Ово је баш лепо место“, одушевљена је Викторија Вукојевић.

Ту крај врела у столетној воденици може да се купи тек самлевено пројино брашно.

„Само један век ради. Како је радила први дан тако ради и данас. Уз деду, па отац радио, па сад ја, остаће сигурно да наследе и млађи после тога“, прича воденичар Миодраг Никодијевић.

У ресторанима крај водопада најтраженија је погача испод сача и ресавски сир и кајмак.

Жељко Радисављевић, власник ресторана, каже да током сезоне гости долазе са свих страна – из Београда, Новог Сада, Крагујевца, па су припреме већ почеле полако: „Чекамо лепо време и надамо се да ће да буде добра сезона ове године. Викендом буде мало више, радним данима мало мање“.

У близини Лисина је једина букова прашума у Србији Винатовача, кањон Ресаве, Ресавска пећина и манастир Манасија. Идеално за једнодневни излет или можда викенд, за авантуру у нетакнутој природи која је под највишим степеном заштите државе.

уторак, 25. март 2025.
15° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса