Ђавоља Варош – ремек дело природе

Природни феномен Ђавоља Варош, који је био једини српски кандидат за избор у седам светских чуда, годишње је посећивало више десетина хиљада туриста међу којима је трећина странаца. Ове сезоне ову туристичку атракцију обилазе углавном домаћи гости, који могу уживати у чарима и новим садржајима које су припремили домаћини.

Овај локалитет смештен у срцу Радан планине, чине 202 земљане фигуре различитог облика и висине - од два до 15 метара. Са каменим капама на врху, годинама привлаче посетиоце из свих крајева света. Ове сезоне због коронавируса, за сада нема странаца, али овај природни феномен обилази све више домаћих туриста.

„Сваки педаљ земље, заиста нетакнуте природе и свега што је овде на дохват руку, и ногу, и оку је заиста непоновљиво, ово је ремек дело природе“, каже Јулија Николић из Ниша.

„Сваки пут кад дођем овде имам специфичан осећај као да сам поново све то видела по први пут“, тврди Београђанка, Милица Поповић.

Ђавоља Варош се простире на 67 хектара заштићене површине богате специфичним рељефом и минералним водама. Под заштитом је државе од 1959 године, а он њему брине компанија „Планика“, која сваке године улаже у изградњу инфраструктуре, како би туристи што лакше и безбедније дошли до природне атракције.

„То исто могу, као и сваке године, овде да виде прелепу природу, фигуре и да понесу лепе утиске одавде. Ми се старамо сваке године да стазе, мостове, значи целу ту шетну инфраструктуру редовно одржавамо да би им било што боље на услузи“, истиче Миодраг Милић, управник комплекса Ђавоља Варош.

Посебан доживљај представљаће и ноћне посете, како због осветљења, тако и због звукова које производи ветар. Са новим садржајима домаћини очекују да ће до краја сезоне, ово чудо природе посетити бар исти број туриста као и лане, када је било 50.000 посетилаца.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. септембар 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом