петак, 11.04.2025, 11:15 -> 11:21
Извор: РТС
Повратак „Панкрта“ – бунтовника из доба социјализма у Дом омладине Београда
Пре 45 година објављен је култни албум "Dolgcajt" групе „Панкрти“. Легендарна југословенска и словеначка група у вечерас наступа у сали Американа Дома омладине Београда.
Почели су са обрадама "Sex Pistolsa", групе "The Clash", "New York Dolls", а прославили се 1980. године дебитантским ауторским албумом Dolgcajt (Досада), који критичари сматрају једним од најутицајних на нашим просторима.
Енергичном гитарском музиком и критичким текстовима унели су нов дух у југословенску музику и утицали на многе панк и новоталасне бендове.
„Mења се друштво, а оно о чему смо ми причали остаје слично, не само у нашем региону. Све више је тоталитаризма. Нажалост је то актуелно, ми нисмо мислили да ћемо бити актуелни, али ево зато смо дошли на ову турнеју“, каже Петер Ловшин, један од оснивача „Панкрта“.
Након култног Dolgcajta уследила су још четири албума. Група се разишла 1987, а поново окупила 2007. године. Данас наступају у обновљеној постави коју и даље предводи Петер Ловшин.
„Ми се сад боримо на други начин, помало. Нисмо никакви сад више бунтовници, само причамо оно што мислимо. Порука је јасна, музика која се бори за људска права и да људи могу нормално живети и нормално се забављат“, наглашава Ловшин.
Концерт у Београду део је регионалне турнеје на којој изводе репертоар који је пресек њихове каријере.
Иако инспирисани енглеским панк бендовима тог времена, „Панкрти“ су били љубљански бенд из времена социјализма.
Коментари