четвртак, 12.03.2026, 20:05 -> 20:09
Извор: РТС
Аутор: Марко Рајковић
Месец франкофоније и Београдски ирски фестивал део програма посветили Семјуелу Бекету и представи „Чекајући Годоа"
Ове године обележава се седам деценија од премијере представе „Чекајући Годоа'' у Београду. Поводом јубилеја Месец франкофоније и Београдски ирски фестивал су део програма посветили писцу Семјуелу Бекету.
Прво извођење Годоа је била у атељеу Миће Поповића на Старом сајмишту 1955, следеће године је постављен на сцену тек основаног Атељеа 212.
Драма је донела велике промене у књижевности, а Семјуелу Бекету Нобелову награду.
У Француском институту је отворена изложба Слободна зона – Бекетове ратне године кроз објектив фотографа Најџела Свана.
„Он је фигура која повезује француску и ирску културу, и Београд. Ова изложба подсећа на мало познати период Бекетовог живота. За време Другог светског рата он се као члан Покрета отпора скривао на југу Француске и у тим пределима су се можда и родиле идеје за његове велике драме", рекао је Амос Рајхман, директор Француског института у Србији.
У Биоскопу Балкан излажу уметници из Србије и региона инспирисани театром апсурда.
Назив изложбе је Опсада у соби, метафора којом је Бекет описивао осећај изолације и унутрашње борбе током периода када су у Паризу настајала његова најважнија дела.
„Централни део нашег програма се зове Бекет у Београду, спојили смо две изложбе, бројне филмове и један велики позоришни догађај, управо у Атељеу 212. Славимо његово стваралаштво и овај јубилеј. У недељу и понедељак увече двоје чувених глумаца, Стивен Реј и Рут Неге ће извести комад који се зове Бекет: песме", изјавио је Јаш Камински, директор Београдског ирског фестивала.
У Кинотеци ће током следеће недеље бити приказане екранизације свих 19 Бекетових драма, једанаесточасовни пројекат у коме су учествовала највећа имена ирског филма, међу којима је и гост овогодишњег фестивала, редитељ Нил Џордан.
Коментари