Читај ми!

Андрићева награда Владимиру Копицлу за збирку приповедака „Између трудова“

Традиционално на дан рођења нашег Нобеловца, уручена је Андрићева награда. Признање је припало Владимиру Копицлу за збирку приповедака „Између трудова“. То дело издваја приповедачка иновативност, снажан хумористички подтекст и провокативно преиспитивање улоге књижевности у савременом добу, наводи се у саопштењу жирија.

У збирци новела Између трудова, Владимир Копицл бави се свакодневицом обичних људи приказујући њихове животе кроз трагикомичне ситуације. У духу шаљиве народне књижевности преноси догодовштине писца затеченог у Америци током НАТО бомбардовања његове домовине.

Пише о блискости човека и пса. Приповеда и о љубавним јадима, сусрету љубави и смрти.

„Ја имам обичај да кажем да стварност је отприлике као лице шипарице које се непрестано мења. Историја, то је она учитељица из чијих бора ми читамо заправо после шта је била та стварност некада. По мени, писац је онај несташни али талентовани ђак који томе можда може да дâ добру, праву меру на активан начин“, каже

Приповедач осликава друштвене појаве служећи се карневалским осећањем света, доводећи у питање устаљени поредак вредности и традиционалне разлике између жанрова, образлаже жири. 

„Нарочито је интересантна римована проза коју Копицл користи, редак књижевни феномен који је леп додатак у развоју српске приповетке. Копицл приповеда о свакодневном животу, баналним ситуацијама међутим никада не заборавља ни на своје књижевне узоре, на филозофски подтекст“, истакао је проф. др Бранко Вранеш.

Владимир Копицл каже да је Андрићевом наградом на неки начин усхићен, затечен чак и забринут.

„Зашто? Имам богато песничко искуство, неких 50 година. Имам искуство песничких награда великих, имам петогодишње, значи кратко искуство писања романа и приповедне прозе, тако да се осећам ту као почетник. За дебитанта да прими овакву награду је нешто огромно. Између осталог, зато што се налазимо некако суочени поново на један добар начин, са делом Иве Андрића које је специфично по тој својој огромној димензији“, објашњава Копицл.

Владимир Копицл је 49. ти добитник Андрићеве награде.

петак, 10. октобар 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом