Читај ми!

Pit Hegset potvrđen za sekretara za odbranu SAD posle tesnog glasanja u Senatu

Ratni veteran i voditelj Foks njuza najavljuje radikalne promene američke vojne strategije i napuštanje „levičarske ideologije“ u vojsci, deo javnosti ga smatra nepodobnim za funkciju zbog optužbi za zloupotrebu alkohola, seksualno zlostavljanje i političke podele.

Senat Sjedinjenih Država je u petak, u istorijskom glasanju koje je završeno rezultatom 51:50, potvrdio nominaciju Pita Hegseta za državnog sekretara za odbranu, nakon što je potpredsednik Džej Di Vans iskoristio svoje ustavno pravo da svojim glasom prevagne izjednačeno glasanje. Ovo je tek drugi put u istoriji SAD da je glas potpredsednika bio presudan za potvrđivanje člana Kabineta.

Hegset, bivši voditelj Foks njuza i pristalica Donalda Trampa, donosi kontroverznu i radikalnu viziju Pentagona. Poznat po oštrim kritikama „levičarske ideologije“ u vojsci, on je najavio „frontalni napad“ na strukture koje, po njegovom mišljenju, podrivaju efikasnost američkih oružanih snaga. Njegovo imenovanje znači veliki politički zaokret u nacionalnoj bezbednosti Sjedinjenih Država.

Tenzije tokom procesa potvrđivanja

Proces potvrđivanja pratio je niz kontroverzi. Troje republikanaca – Liza Markauski iz Aljaske, Suzan Kolins iz Mejna i Mič Mekonel iz Kentakija – pridružilo se demokratama i nezavisnim senatorima u protivljenju Hegsetu. Njihov stav zasnovan je na optužbama koje su se ticale zloupotrebe alkohola, seksualnog zlostavljanja i finansijskih nepravilnosti. Hegset je sve optužbe odlučno odbacio, nazvavši ih „političkim napadima i klevetama“.

Naročito je odjeknula izjava senatora Toma Tilisa iz Severne Karoline, koji je do poslednjeg trenutka bio neodlučan. Nakon dvodočasovnog sastanka sa Hegsetom, Tilis je izjavio da nije pronašao dovoljno konkretnih dokaza za odbijanje nominacije i na kraju je glasao za njega. Hegset je, suprotno običajima, prisustvovao glasanju prateći ishod iz odvojene prostorije u Kapitolu.

Radikalna agenda

Hegsetova vizija za budućnost Pentagona uključuje značajne promene. U prvoj nedelji mandata administracija je već naredila raspoređivanje hiljada vojnika na američko-meksičku granicu u cilju sprečavanja ilegalnih prelazaka. Pored toga, započet je pregled programa koji ima za cilj minimiziranje civilnih žrtava u ratnim zonama, a smenjena je i admiralka Linda Fejgan, prva žena na čelu jedne od vojnih grana.

Sa 44 godine, Hegset preuzima odgovornost za više od tri miliona vojnih i civilnih službenika, kao i upravljanje godišnjim budžetom od preko 800 milijardi dolara. Senator Mič Mekonel, koji se usprotivio njegovoj nominaciji, izjavio je da je Hegset „nesposoban“ za ovaj zadatak i kritikovao njegov nedostatak jasne strategije za rešavanje najvećih pretnji nacionalnoj bezbednosti, apostrofirajući „agresivnost Kine“.

Političke i društvene posledice

Hegsetovi stavovi su izazvali oštre reakcije. Demokrate su istakle njegove ranije izjave protiv učešća žena u borbenim jedinicama, kao i omalovažavanje međunarodnog prava i ljudskih prava, koja je nazvao „preprekama“ za američke vojnike. Tokom rasprave, senatori su mu postavljali pitanja o optužbama za seksualno zlostavljanje i njegovo ponašanje u privatnom životu, ali je Hegset većinu optužbi odbacio kao „fantazije“ ili pokušaje političkog diskreditovanja.

Demokrate su u završnim satima pred glasanje uputile apel republikancima da odbiju ovu nominaciju, navodeći brojne izjave bivših kolega i članova porodice koje su ga opisale kao „nasilnog, nestabilnog i opsesivnog alkoholom“. Međutim, većina republikanaca je zanemarila ove tvrdnje, navodeći nedostatak konkretnih dokaza.

Nova era u Trampovoj administraciji

Imenovanje Hegseta je još jedan primer Trampove strategije da na ključne pozicije postavlja ljude koji dele njegove vrednosti i ideje. Kao i drugi visoki zvaničnici njegove administracije, Hegset je oštar kritičar „radikalne levice“ i zalaže se za vraćanje konzervativnih vrednosti u sve institucije. Njegovo imenovanje najavljuje period dubokih promena u američkoj vojnoj i političkoj strategiji, ali i produbljivanje političkih podela u zemlji.

недеља, 26. јануар 2025.
11° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове