четвртак, 23.01.2025, 11:00 -> 11:26
Извор: РТС
Ruska baza Tartus pod znakom pitanja – šta želi nova sirijska vlast i šta je za Moskvu plan B
Nova sirijska vlada poništila je sporazum s ruskom kompanijom o upravljanju morskom lukom Tartus, javile su bliskoistočne novinske agencije. Stevan Gajić iz Instituta za evropske studije i Nikola Marković iz Instituta za međunarodnu politiku kažu za RTS da je situacija trenutno nejasna, ali da je ruski uticaj opao posle pada Bašara el Asada. Međutim, sagovornici objašnjavaju da Rusija ima moguće alternative u dve afričke zemlje.
Stevan Gajić je rekao u Jutarnjem programu RTS-a da odluka sirijskih vlasti o prekidu sporazuma sa Rusijom i dalje nije konačna.
"Abu Kasrah, novi vojni ministar Sirije, kaže da su pregovori u toku. Videli smo da je ovih dana ponovo grupa ruskih brodova ušla u luku Tartus, tako da i dalje nije jasno šta će da se dešava. Međutim, ruski uticaj u Siriji značajno je opao padom režima Bašara el Asada", rekao je Gajić.
Nikola Marković iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu ukazao je da je novi režim u Siriji dao kontradiktorne informacije o tome da li želi uopšte da toleriše prisustvo ruskih baza na istočnom Mediteranu.
"Ne bih pretpostavljao šta će se desiti. Mislim da postoji mogućnost da se Rusi povuku. Turska sada želi da istisne sve svoje geopolitičke i regionalne suparnike na Bliskom Istoku", istakao je Gajić.
Ko vuče sirijske konce
Gajić je podsetio i da su nove sirijske vlasti skoro zabranile i izvoz robe u Izrael, Iran i Sjedinjene Američke Države.
"To nikako nije slučajno, najverovatnije iza svega ovoga stoji zvanična Ankara. Kada se ima u vidu šta je Erdogan u zadnje vreme rekao, na primer na kongresu svoje partije, da se očisti trećina zemlje, a nekoliko dana nakon toga već smo imali sukobe novih sirijskih vlasti sa Kurdima koji drže jednu trećinu Sirije. Znači, Erdogan je aludirao na trećinu Sirije, kao na trećinu svoje zemlje, što ukazuje kako on gleda na nove promene", napomenuo je Gajić.
Ruski plan B
Stevan Gajić navodi da Rusija može da preživeti gubitak baze u Siriji, jer ima alternativu sa Libijom.
"Sirija je bila glavni logistički centar za rusko projektovanje moći u Africi, tu su dolazili svi avioni i brodovi. Ovo jeste veliki udar i zanimljivo je koliko Rusija nije komentarisala tursku ulogu, iako suštinski vidimo da bez Ankare to ne bi moglo da se dogodi", rekao je Gajić.
Nikola Marković podseća da Rusija nema samo alternativu u Libanu, nego i u Sudanu.
"Rusi su 2022. potpisali sporazum o bazi u Sudanu. Imaju mogućnost da projektuje svoju moć na Bliskom Istoku i celom regionu Magreba, ali ovde je jako bitno transport i ove luke su služile kao jedno usputno stanište upravo za te pozicije ruske vojske u celom regionu", rekao je Marković.
Marković je takođe potvrdio znatno smanjen uticaj Rusije u Siriji.
"Kada se ima u vidu da se pre samo godinu dana govorilo o tome da će Rusija graditi novu bazu na Golanskoj visoravni u cilju zaštite od izraelskih upada u Siriju. Ovo sad što se desilo znatno, znatno umanjuje njen uticaj", rekao je Marković.
Ceo razgovor možete pogledati u video snimku na početku teksta...
Коментари