уторак, 21.01.2025, 21:00 -> 21:17
Извор: РТС
Аутор: Данијела Цветковић
Trampovi potezi perom za "zlatno doba Amerike" – pomirenje ili glavobolja za svet
Povratkom Donalda Trampa u Belu kuću počela je nova era u međunarodnim odnosima, saglasni su svetski lideri. Uz čestitke iz Evrope, Rusije i Kine, u prvim reagovanjima su i komentari na ulogu Trampa u postizanju mira u Ukrajini i na Bliskom istoku. Ima i sumnji zbog najavljene reforme trgovinskog sistema.
Za razliku od Trampovog prvog mandata, i uz oprezan optimizam, mnogi su, izgleda, pripremljeniji za njega.
Lavrov: Vašington ne menja interese
"Predsednici Rusije i Sjedinjenih Država, Vladimir Putin i Donald Tramp, već su naglasili spremnost za kontakte u rešavanju ukrajinske krize i oko atomskog oružja" rekao je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
Trampove pretnje o uvođenju 100 odsto carina članicama BRIKS-a, ako odustanu od dolara - ukazuju na to kako će promovisati američke interese u svetu, kaže Moskva.
"Interesi Vašingtona na svetskoj sceni se ne menjaju, bez obzira na to da li je u Beloj kući demokrata ili republikanac. Taj interes je da uvek budu jači od konkurenta", ističe Lavrov.
"Amerika na prvom mestu" i nelagoda u Evropi
Nemački kancelar Šolc ne krije optimizam po pitanju saradnje sa Trampom, ističući da je Amerika najveći saveznik Nemačke van Evrope.
Trampov moto "Amerika na prvom mestu", po drugi put izaziva nelagodnost kod nekih u Evropi.
Francuski predsednik Emanuel Makron upozorio je Evropsku uniju da smanji zavisnost od američkog oružja.
"Treba više da ulažemo u evropsku vojnu industriju, jer ima 47 industrijskih platformi za svoju pomorsku industriju, dok Amerika ima samo šest. Rusija je bezbednosni izazov za Evropu, čak i ako se sada okonča rat u Ukrajini, kao što je Tramp najavio", smatra Makron.
Prvi radni dan - šta je sve potpisao Tramp
Po povratku u Belu kuću, Tramp je suspendovao sve programe američke pomoći inostranstvu na tri meseca, dok se utvrdi da li su u skladu s njegovom politikom. Strana pomoć često nije u skladu sa američkim vrednostima i interesima, navodi se u Trampovoj naredbi.
Potezom pera Tramp je, iz Klimatskog sporazuma, povukao Ameriku, iako je drugi najveći zagađivač, posle Kine.
Povukao je i članstvo u Svetskoj zdravstvenoj organizaciji. Rekao je da je Amerika izdvajala deset puta više novca po stanovniku nego Kina, i da je SZO pogrešno postupala tokom pandemije korone.
"Nadam se da će Amerika preispitati odluku o povlačenju iz Svetske zdravstvene organizacije, koja je nezamenljiv deo međunarodnog humanitarnog sistema", očekuje Tarik Jašarević, portparol SZO.
Na granici sa Meksikom Tramp je proglasio vanredno stanje, pa su stotine Meksikanaca jutros sprečene da uđu u Ameriku.
Opozvao je državljanstva po rođenju, za decu ilegalnih imigranata. A narko-kartele označio je kao strane terorističke organizacije.
"Nije fer, jer čekamo ovde godinu i po dana", kaže imigrantkinja.
Među Trampovim naredbama je i ona o pomilovanju za oko 1.500 osoba, osuđenih za napad na Kongres 6. januara 2021. godine.
Opozvao je i upotrebu "roda" i "rodnog identiteta", i ukinuo finansiranje promocije LGBT populacije.
Ukinuo je i Bajdenovu blokadu bušenja nafte na Arktiku i uz američku obalu.
Šta čeka Panamu i Grenland
Trampova najava u prvom govoru na inauguraciji, da bi Panamski kanal trebalo vratiti pod kontrolu Vašingtona, izazvala je bes u Panami, čiji su predsednik i građani poručili da o tome nema govora.
"Ne prihvatamo Trampove pretnje. Ni Tramp, ni njihova vojska ne mogu uzeti ništa od Paname", poručuju građani.
Tramp je ponovio i da Sjedinjene Države treba da preuzmu Grenland iz ekonomskih i bezbednosnih razloga.
Коментари