четвртак, 02.01.2025, 15:04 -> 21:10
Извор: Европска комисија
EK tvrdi da neće biti problema sa gasom, potrošači kažu da oni plaćaju cenu krize
Evropska infrastruktura za gas je fleksibilna, snabdevanje je obezbeđeno alternativnim rutama preko Nemačke i Italije, kao i povlačenjem iz skladišta, saopšteno je iz Evropske komisije. Analize pokazuju da članice Unije, a posebno one koje su se oslanjale na ruski gas, od rata u Ukrajini teško obuzdavaju rast cena energnata, što potvrđuju i Poljska i Austrija.
Direktorat za energetiku Evropske komisije saopštio je, povodom isteka sporazuma o tranzitu ruskog gasa preko Ukrajine, da EK i države članice potvrđuju da nema problema u snabdevanju gasom u novoj godini.
Na vanrednom sastanku Grupe za koordinaciju snabdevanja gasom, Komisija i države članice iz Centralne i Istočne Evrope procenile su situaciju i potvrdile da, zahvaljujući efikasnim pripremama i koordinaciji u regionu i šire, nema zabrinutosti u vezi sa sigurnošću snabdevanja.
"Snabdevanje gasom obezbeđeno je alternativnim rutama (Nemačka, Italija) i povlačenjem iz skladišta. Evropska infrastruktura za gas je fleksibilna i prilagođena prijemu gasa koji nije ruskog porekla", navodi se u saopštenju.
Takođe, dodaje Direktorat, od 2022. godine značajno su ojačani novi kapaciteti za uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG).
"Nivoi skladišta od 72 odsto nešto su iznad proseka (69 odsto) za ovo doba godine. Komisija održava redovno praćenje i komunikaciju sa državama članicama i učesnicima na tržištu, kako bi osigurala sigurnost snabdevanja najpogođenijim državama članicama i sprečila spekulacije", zaključuje se u saopštenju.
Analize pokazuju da članice Unije, a posebno one koje su se oslanjale na ruski gas, od rata u Ukrajini teško obuzdavaju rast cena energnata - što potvrđuju i Poljska i Austrija.
"Mnoge pekare su zatvorene. Prirodni gas je sve skuplji, struja sve skuplja, a troškovi rastu. Ruski gas je nekada bio jeftin i cene su bile prilično stabilne. Sada su mesečni računi toliko visoki da ne možemo ništa da planiramo za budućnost. Plaćamo duplo više nego ranije”, kaže Pitol, pekar iz Poljske.
Vesna Knežević, dopisnica RTS-a iz Beča, navodi da će domaćinstva u Austriji plaćati struju i gas nekoliko stotina evra više u odnosu na ono što su do sada plaćali - struju u proseku 23 odsto, a gas 16 procenta više.
Najveće poskupljenje će, kaže, biti u Beču do 30 odsto.
Jakub Ribacki sa Poljskog ekonomskog instituta kaže da je energetska kriza koja je šokirala Evropu i dalje je vidljiva i da je teško očekivati pad cene.
"Upravo sada menjamo miks naših energetskih resursa, menjamo lanac snabdevnja, manje zavisimo od uvoza gasa iz Rusije, to naravno ima svoje troškove. Mislim da ćemo naučiti da živimo sa većim troškovima", rekao je Ribacki.
I na relaciji Ukrajina-Rusija nastavljaju se i međusobne opružbe o odgovornosti za prekid tranzita ruskog gasa. Za Kijev je to jedan od najvećih ruskih poraza, a Moskva ocenjuje da prekid isporuka ekonomski slabi Evropu.
Коментари