Кабинет јужнокорејског председника Јун Сук Jеола изгласао је укидање ратног стања у Јужној Кореји убрзо пошто је председник саопштио да ће повући ту меру.
Јун је у саопштењу навео да је прогласио ратно стање да би, како је навео, "спасио земљу од антидржавних снага које покушавају да паралишу суштинске функције државе и униште уставни поредак либералне демократије".
Истакао је да су трупе које су биле ангажоване у ратном стању повучене пошто је Народна скупштина затражила укидање ратног стања.
Позвао је Народну скупштину да одмах прекине, како је назвао, законодавну манипулацију и манипулацију буџетом.
Лидер Јунове странке Партије моћи народа Хан Донг Хун позвао је јужнокорејског председника да објасни своју "трагичну" одлуку да уведе ратно стање.
"Министар одбране, који је препоручио увођење ратног стања, треба одмах да буде разрешен дужности, а сви одговорни морају да буду кажњени", навео је Хан.
Партија моћи народа одмах се успротивила Јуновом потезу да уведе ратно стање, оцењујући да је то неуставан потез.
Консензус против увођења ратног стања постигнут је током састанка Јунове Партије моћи народа који је одржан убрзо пошто су посланици у Народној скупштини гласали да блокирају тај потез.
(Reuters)
Опширније
Краће
Председник Јужне Кореје најавио укидање ратног стања
Јужнокорејски председник Јун Сук Јол најавио је да ће уккинути проглашење ратног стања које је увео пре само неколико сати.
(The Guardian)
Опширније
Краће
Бела кућа: Нисмо обавештени о проглашењу ратног стања
Портпарол Беле куће изјавио је да Сједињене Америчке Државе нису биле унапред обавештене да ће јужнокорејски председник Јун Сук Јол прогласити ратно стање.
Портпарол је додао да је администрација председника Џоа Бајдена у контакту са јужнокорејском владом и пажљиво прати ситуацију, али да је Вашингтон забринут због дешавања.
(The Guardian)
Опширније
Краће
Јужнокорејски војни званичници: Ратно стање остаје на снази док га председник не укине
Јужнокорејски војни званичници рекли су да ће ратно стање остати на снази док га председник Јун Сук Јол не укине, упркос томе што је парламент гласао за његово укидање.
(The Guardian)
HAN MYUNG-GU
EPA-EFE
Опширније
Краће
Војници напуштају зграду парламента
Док је испред парламента све више грађана који протестују због одлуке о увођењу ратног стања, зграду напуштају војници, што је потврдио и председник Народне скупштине.
Војне трупе се повлаче после одлуке парламентараца да блокирају председников декрет о ратном стању.
Према Уставу Јужне Кореје, "када Народна скупштина затражи укидање ратног стања уз сагласност већине уписаних посланика, председник га укида".
Војници су у зграду ушли убрзо пошто је председник прогласио одлуку важећом.
(BBC, Yonhap)
Фото: ЕПА/ЕФЕ
YONHAP
Опширније
Краће
Председник Народне скупштине: Одлука је неважећа
Председник Народне скупштине Јужне Кореје Ву Вон Сик је преко свог портпарола поручио да, као одговор на председниково проглашење ратног стања, парламент предузима одговарајуће мере у складу са уставном процедуром.
"Молимо грађане да верују Народној скупштини и мирно сагледају ситуацију. Посебно апелујемо на војне и полицијске снаге да буду мирне", навео је председник Скупштине у писаној изјави коју је прочитао његов портпарол.
"Одлука је неважећа. Председник треба одмах да је укине после гласања у Народној скупштини, јер је сада и званично одлука нелегитимна", рекао је Вон Сик.
(Reuters, The Guardian)
Фото: Танјуг/АП
Опширније
Краће
Хеликоптери изнад парламента, специјалне јединице унутар зграде
Уочи гласања парламентараца, специјалне снаге јужнокорејске војске већ су биле унутар зграде парламента.
Велики број полицајаца је испред парламента, док хеликоптери круже изнад објекта. Поједине летелице су слетеле на кров зграде.
(BBC, The Guardian)
Фото: ЕПА/ЕФЕ
YONHAP
Опширније
Краће
Грађани протестују, војска и полиција испред парламента
На хиљаде људи окупило се испред зграде јужнокорејског парламента док је полиција аутобусима и комбијима препречила пут до улаза у зграду.
Демонстранти узвикују да се одлука о увођењу ратног стања повуче, те да се на тај начин заштити демократија.
Полиција се већ сукобила са грађанима који су покушали да пробију кордон испред зграде.
(BBC)
Фото: Танјуг/АП
(Cho Sung-bong
Опширније
Краће
Јужнокорејски парламент изгласао резолуцију којом тражи укидање одлуке
Јужнокорејски парламент је усвојио резолуцију којом се захтева укидање ратног стања које је претходно прогласио председник земље Јун Сук Јол.
Свих 190 присутних посланика, од укупно 300, гласало је за укидање мере.
(The Guardian)
Опширније
Краће
Jol je rekao da ''nije imao izbora'' osim da pribegne takvoj meri i istakao da su opozicione stranke ''uzele kao taoca parlamentarne procese'', kako bi Južnu Koreju uvukle u krizu, prenosi Jonhap.
''Proglašavam ratno stanje da zaštitim slobodnu Republiku Koreju od pretnji severnokorejskih komunističkih snaga, da iskorenim prezrene pro-severnokorejske antidržavne snage koje pljačkaju slobodu i sreću našeg naroda i da zaštitim slobodni ustavni poredak'', rekao je Jol.
On nije saopštio koje konkretne mere će biti preuzete.
Lider opozicione Demokratske stranke Li Je Mijung ocenio da je proglašenje ratnog stanja neustavno i pozvao sve opozicione poslanike da dođu u zgradu parlamenta.
On je rekao da će skupština pokušati da opozove Jeolovu odluku.
Južnokorejska vojska je saopštila da obustavlja sve aktivnosti parlamenta zemlje, a da je narodnim poslanicima zabranjen ulazak u zgradu parlamenta.
Na video-snimcima na južnokorejskim društvenim mrežama vidi se veliki broj teško naoružanih pripadnika policijskih snaga u blizini zgrade parlamenta u četvrti Jeongdeungpo u Seulu.
Tokom prošlog meseca Severna Koreja presekla je dalekovode koje je postavila Južna Koreja za snabdevanje električnom energijom zatvorenog zajedničkog industrijskog parka, pogodila delove puteva koji je povezuju sa Južnom Korejom severno od vojne demarkacione linije.
Ranije je Severna Koreja uklonila uličnu rasvetu i postavila nagazne mine duž puteva Gjeongi i Donge, i rasporedila trupe na svojoj strani demilitarizovane zone, navodi južnokorejska agencija.
Коментари