Додик са Лавровом, Гутересом и делегацијом Србије
Председник Републике Српске Милорад Додик састао се у Казању у одвојеним сусретима са министром иностраних послова Русије Сергејем Лавровом, генералним секретаром Уједињених нација Антонијом Гутересом и делегацијом Србије, у којој су били министри одбране Братислав Гашић и министарка привреде Адријана Месаровић.
Додик се са Лавровом и Гутересом састао на пријему који је организовао председник Русије Владимир Путин за лидере и учеснике Самита БРИКС-а, објавио је председник РС на Инстаграму.
Лавров је током сусрета поновио да Русија и Српска имају добре и пријатељске односе, пренела је Срна.
Председник РС се овом приликом сусрео и са делегацијом Србије, у којој су били министри одбране Србије Братислав Гашић и привреде Адријана Месаровић.
Заједно са Додиком на пријему је био и шеф Представништва Републике Српске у Москви Душко Перовић.
Додик је навео да се на пријему сусрео и да многим другим званицама.
Путин је на пријему рекао да земље БРИКС-а деле универзалне вредности мира, правде и једнакости и да заједно раде за просперитет и благостање својих земаља и народа.
Република Српска на Самиту БРИКС-а учествује као посматрач.
Опширније
Краће
Стано: Учесници самита БРИКС-а да позову Путина да прекине рат
Портпарол Европске комисије Петер Стано апеловао је на све учеснике самита БРИКС-а у Казању да искористе тај догађај да позову руског председника Владимира Путина да прекине рат у Украјини.
"Верујемо да ће сви учесници самита у Казању искористити овај догађај да још једном позову Путина да одмах прекине рат против украјинског народа и да се придржава и поштује принципе Повеље УН и међународног права", рекао је Стано на брифингу за новинаре у Бриселу, одговарајући на питања о томе како коментарише учешће појединих земаља, укључујући кандидата за чланство у ЕУ, као и генералног секретара УН Антонија Гутереса на самиту БРИКС-а.
Стано је рекао да ЕУ верује да ће Гутерес појачати позив Русији и Путину "да потпуно и безусловно зауставе бруталну агресију на украјински народ и да се одмах и безусловно повуку са украјинске територије".
(Танјуг)
Опширније
Краће
Моди и Си обавили прве формале разговоре у последњих пет година
Индијски премијера Нарендра Моди и кинески председник Си Ђинпинг су,на маргинама Самита БРИКС-а у руском граду Казању, одржали прве формалне разговоре у последњих пет година, након што је претходно постигнут договор о војним патролама на граници две земље.
Ројтерс наводи да овај разговор наговештава да су односи две земље почели да се опорављају након пограничног војног сукоба 2020. године.
(Reuters)
Опширније
Краће
Земље учеснице Самита БРИКС-а усвојиле завршну декларацију
Земље учеснице Самита БРИКС-а усвојиле су завршну декларацију, изјавио је руски председник Владимир Путин.
Путин је истакао да је планирано да декларација буде достављена УН као заједнички документ, преноси РИА.
"'Припремљена је коначна декларација која садржи опште оцене стања у свету, сумирање резултата руског председавања БРИКС-ом и поставља смернице за дугорочну сарадњу", рекао је Путин.
Министар спољних послова Уједињених Арапских Емирата и представник те земље на Самиту Ахмед бин Али Ал Сајех рекао је да ће декларација бити важан корак у јачању сарадње, ''успостављањем опште прихваћеног оквира за супротстављање будућим изазовима и постизање наших заједничких циљева''.
Путин је претходно предложио да се у текст декларације уврсти и списак земаља – партнера БРИКС-а, а његов помоћник Јуриј Ушаков је додао да су договрени критеријуми за државе-партнере, kao и да је према њима усаглашен списак на којем се налази 13 земаља, али да још није објављен.
(Танјуг)
Опширније
Краће
Си позвао земље БРИКС-а да се придржавају три принципа за решење кризе у Украјини
Кинески председник Си Ђинпинг је позвао земље чланице БРИКС-а да инсистирају на три принципа за деескалацију украјинске кризе, укључујући заустављање ширења ратних операција, деескалацију борбе и суздржавање од провокација.
Потпарол Кремља Дмитриј Песков, истовремено, изјавио је да су лидери земаља БРИКС-а изразили жељу да помогну у решавању конфликта у Украјини, као и да Русија цени такве напоре.
"Многе земље заиста изражавају жељу да активније допринесу процесу нагодбе, изражавају спремност да буду посредници, што председник (Владимира Путина) поздравља, ми поздрављамо такве напоре", рекао је Песков.
На питање да ли су иницијативе других држава, посебно Кине и Бразила, у вези са Украјином покушај притиска на Русију, Песков је истакао да то "никако" није случај.
(Интерфакс, Танјуг)
Опширније
Краће
Путин предлаже да БРИКС оснује сопствену берзу жита и платформу за дијаманте
Председник Русије Владимир Путин предложио је на самиту земаља БРИКС-а у Казању да ова огранизација оснује сопствену берзу жита и посебну платформу за племените метале и дијаманте.
"Спровођење ове иницијативе ће помоћи (БРИКС-у) да заштити национална тржишта од негативног спољног мешања, спекулација и покушаја да се изазове вештачка несташица хране", рекао је руски лидер.
Према његовим речима, Москва се залаже и за стварање нове инвестиционе платформе БРИКС-а, која би постала средство за подршку националним економијама и истовремено обезбедила финансијска средства за земље глобалног Југа и Истока.
"Удео земаља БРИКС-а у светској економији по паритету куповне моћи премашује удео земаља Г7", рекао је Путин.
Руски лидер је навео да се светска трговина и глобална економија значајно мењају, при чему се центри активности померају ка тржиштима у развоју.
"Формира се мултиполарни модел, који покреће нови талас раста, пре свега због глобалног Југа и Истока, као и наравно због држава БРИКС-а", додао је председник Русије.
(РИА, Танјуг)
Опширније
Краће
Samit BRIKS-a nastavlja se u Kazanju, a prethodnog dana domaćin skupa i predsednik Rusije Vladimir Putin razgovarao je sa više lidera država-članica i rukovodiocima pojedinih organizacija.
Teme su politika i bezbednost, ekonomija i kulturno-humanitarna saradnja. Poslednja tačka na spisku, ali ne i najmanje važna, jeste status partnerskih država BRIKS-a.
Drugog dana Samita održane su dve sednice u uskom i proširenom sastavu, a u toku dana se očekuje i da će lideri BRIKS-a usvojiti završni dokument – Kazanjsku deklaraciju.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guteres doputovao je u Kazanj i prisustvuje Samitu.
"Guteres je u Kazanju da bi učestvovao na Samitu šefova država članica BRIKS-a", navodi se u saopštenju Tatarstanske oblasti, čija je prestonica domaćin Samita.
Drugog dana Samita predsednik Rusije se sastaje sa predsednicima Turske i Irana, Redžepom Tajipom Erdoganom i Masudom Pezeškijanom, kao i premijerom Etiopije Abijem Ahmedom
Planiran je i svečani prijem za lidere i druge učesnike Samita.
Odjeci samita u Kazanju
Na Samit lidera BRIKS-a u Kazanj stigli su lideri 36 zemalja. Za Putina je to dokaz da izolacija Rusije nije uspela.
"Trideset država je izrazilo želju da sarađuje sa BRIKS-om na različitim nivoima i uključi se u aktivnosti BRIKS-a na neki način. Članice BRIKS-a moraju pažljivo da razmotre pitanje proširenja organizacije. Nećemo nikoga odbiti, vrata ostaju otvorena. Na Samitu u Kazanju se razgovara kako da se organizuje prijem novih članica'', rekao je Putin tokom prvog dana Samita.
Jedna od tema na marginama Samita je i sukob u Ukrajini. Na sastanku sa ruskim predsednikom, premijer Indije Narendra Modi ponovio je kako je njegova zemlja spremna da pomogne u okončanju konflikta.
"Verujemo da problemi treba da se rešavaju mirno. Pružamo punu podršku postizanju mira i stabilnosti što je brže moguće. U svim našim naporima prioritet dajemo humanosti i pružićemo svaku pomoć u budućnosti", naveo je Modi.
Četiri člana Vlade predstavnici Srbije
Posebnu pažnju privukao je dolazak predsednika Kine Si Đinpinga kome će Samit biti i treći susret sa ruskim kolegom ove godine.
U glavnom gradu ruske Republike Tatarstan su i predsednici Južnoafričke Republike, Irana, brojnih zemalja Azije, Afrike, Bliskog istoka i Latinske Amerike.
U delegaciji Srbije su četiri člana Vlade, a kao posmatrač u Kazanj, stigao je i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
BRIKS u brojevima
Brazil, Rusija, Indija, Kina 2006. godine odlučile su da se udruže, a 2010. godine pridružuje im se i Južnoafrička Republika.
Procena je da zemlje BRIKS-a čine 30 odsto kopna, ili oko 45 odsto svetskog stanovništva, kao i da poseduju oko petinu svetskih rezervi zlata.
U novoj razvojnoj banci BRIKS-a ukazuju na potrebu da se pomogne siromašnim zemljama globalnog juga, koji je deo asocijacije, što je potvrdila i predsednica banke Dilma Rusef.
"Implementirali smo i postavili značajna finansijska sredstva i veliki broj projekata, ali to i dalje nije dovoljno u poređenju s potrebama zemalja globalnog juga", rekla je Dilma Rusef.
Samit šefova država zemalja članica BRIKS-a održava se u Kazanju od 22. do 24. oktobra.
Коментари