Kina na putu da do kraja decenije ostvari najveći nuklearni kapacitet na svetu

Narodna Republika Kina poseduje 56 funkcionalnih nuklearnih reaktora, gradi 25 i planira konstrukciju još preko 20. Do kraja ove decenije ona će, veruje se, zauzeti prvo mesto u svetu po instalisanoj snazi kada su u pitanju nuklearne centrale.

U prvih petnaestak godina ovog veka gradovi u Narodnoj Republici Kini često su zauzimali gotovo svih prvih deset mesta na spisku najzagađenijih urbanih centara sveta. Oni su, naročito zimi, neretko bili prekriveni plaštom sivog i crnog smoga od ugljene prašine, industrijskih i izduvnih gasova automobila.

Ta situacija je zahtevala hitno (i skupo) rešenje, i vlasti i preduzeća u najmogoljudnijoj zemlji sveta počeli su da rade na rešavanju te opasne situacije povećanim ulaganjem u električna vozila, solarne panele, ali i izgradnju nuklearnih centrala.

Kina je jedna od retkih zemalja koja nije odustala ili usporila izgradnju reaktora nakon nuklearne nesreće u Fukušimi 2011, već nastavila sa razvojem svog programa u toj oblasti. Ona je u proteklih deset godina izgradila čak 37 reaktora (više od polovine svih novih postrojenja tog tipa u svetu), čime je utrostručila svoj nuklearni kapacitet. Pored pitanja zagađenja, važni razlozi za to, naravno, su i potreba da se obezbedi pouzdano snabdevanje strujom za rastuću privredu i pritisak međunarodne zajednice, naročito Zapada, da smanji emisiju gasova sa efektom staklene bašte.

U maju ove godine s radom je počeo 56. po redu kineski nuklearni reaktor u centrali Fangčenggang, u autonomnoj regiji Guangsi, nedaleko od vijetnamske granice. Po podacima portala "Statista", azijska država tako je po broju reaktora u upotrebi dostigla Francusku, s kojom sada deli drugo mesto u svetu po tom pokazatelju.

SAD i dalje lider u svetu sa 94 reaktora

Po podacima Međunarodne atomske agencije, kineski reaktori imaju ukupnu instalisanu snagu od 54 gigavata i, mada Sjedinjene Države u tom domenu predvode svet sa 100 gigavata (94 reaktora), stručnjaci procenjuju da će usled ubrzane izgradnje (Kina trenutno gradi nuklearne reaktore ukupne snage 26 gigavata i planira još 25 gigavata povrh toga), do 2030. godine azijska država preuzeti prvo mesto u svetu kada je u pitanju kapacitet nuklearnih centrala. Jer, dok je Kina u proteklih desetak godina pustila u rad blizu 40 novih reaktora, SAD su u upotrebu uvela samo dva.

U svetu je, smatra se, u prvoj polovini ove godine radilo ukupno između 436 i 440 nuklearnih reaktora, koji su generisali oko 420 gigavata struje.

уторак, 05. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње