Kocka je bačena u Evropskom savetu, sledeće nedelje tajno glasanje u parlamentu
Evropski parlament sledeće nedelje glasa o tome da li aktuelna predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen zaslužuje drugi mandat. Podršku je po svemu sudeći obezbedila. A sa novim-starim licima u evropskim institucijama i kalkulacije - da li će se menjati politika prema regionu.
Nakon bačene kocke u Evropskom savetu, i dobijene podrške od šefova država Unije, nova-stara predsenica Komisije čeka ishod, tajnog, glasanja u Evropskom parlamentu.
Oni koji su prethodnih pet godina pratili njenu politiku, očekuju kontinuitet - pre svega, snažnu podršku prijemu zapadnog Balkana i od nedavno Ukrajine, Gruzije i Moldavije.
"Podrška na rečima ali kada je reč o ambicijama da se preduzmu konkretni koraci i da se zaista taj posao privede kraju, to je nešto što treba videti kolike će zaista biti ambicije nove evropske administracije. Treba videti takođe i ko će zauzeti mesto komesara za proširenje“, kaže Dušna Gajić, dopisnik RTS-a iz Brisela.
Nenad Radičević, dopisnik RTS-a iz Nemačke je rekao da će novo evropsko rukovodstvo biti više usmereno na postizanje homogenosti same Evropske unije i suočavanje sa brojnim globalnim problemima.
"U tome Zapadni Balkan može najviše da očekuje pristup pojednim segmentima evropskog jedinstvenog tržišta“, kaže Radičević.
Izvesno će Unija, kažu analitičari, u trenutku kada se Ukrajina približi pregovorima o primirju morati prema njoj da bude blagonakona.
"Zapadni Balkan, pa i Srbija bi u toj situaciji mogli da kolateralno iskoriste tu situaciju i da taj zamah ka politici proširenja iskoriste za napredak. Kada je rač o Srbiji, u situaciji, u kojoj brojne zemlje članice imaju snažne stavove prema pitanju odnosa prema Rusiji, usklađenosti sa spoljnom politikom, prema pitanju vladavine prava - ne treba zaboraviti ni stalno pitanje dijaloga Beograda i Prištine, deluje da je Srbija nije u situaciji da ostavi brzi napredak“, naveo je Gajić
Izvesno je da će bivši portugalski premijer Antonio Kosta predsedavati Savetu Evropske unije - socijaldemokrata bi predstavljao zemlje s juga Evrope.
Estonska čelična lejdi
Estonska čelična lejdi, liberalna premijerka, mogla bi da postane nova visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost. Na agendi Kaje Kalas i dijalog Beograda i Prištine.
"Ono što, međutim, nemački analitičari ovde ukazuju jeste da se Kalas možda i neće toliko baviti dijalogom Beograda i Prištine zbog brojnih spoljnopolitičkih problema sa kojim se suočavas Evropska unija ali i zbog unutrašnjih trvenja među dvadesetsedmoricom“, kaže Radičević.
Za Evropsku komisiju, generalno za politički zapad, Sporazum o putu ka normalizacije je sporazum Beograda i Prištine.
"Ja ne verujem da će doći do nekih novih institucionalnih rešenja u dijalogu, već će se isključivo raditi na implementaciji onoga što je dogovoreno prošle godine, a to su obaveze koje jasno znamo i sa kosovske strane i sa srpske strane, pre svega ZSO ali i drugih stvari kao i što je međunarodna afirmacija Kosova u međunarodnim organizacijama“, rekoa je Dragiša Mijačić iz Nacionalnog konventa o EU.
Kome je naklonjena Kaja Kalas
I zvanično i nezavnično u Beogradu se mnogo očekivalo od Žozepa Borelja, najviše jer je iz zemlje koja ne priznaje nezavisno Kosovo. Za Kaju Kalas se pak neretko čuje da je - naklonjena političarima iz Prištine.
"Kosovksa strana ima velike očekivanja od Kaje Kalas, da će oni unaprediti odnose, to jest, raditi na zaštiti njihovih interesa u okviru dijaloga. Međutim, to se zaista neće desiti kao što se nije desilo i za vreme mandata Žozefa Borelja i Miroslava Lajčaka koji dolaze iz redova zemalja nepriznavača“, napominje Mijačić.
Na dnevnom redu i izbor predsednice Evropskog parlamenta. Demohrišćanka Roberta Metsola je deo ispregovaranog paketa, ali odlucice glasanje prlamentaraca- apsolutnom većinom.
Коментари