Сједињене Америчке Државе су дипломатским круговима у седишту Уједињених нација у Њујорку проследиле свој предлог резолуције Савета безбедности, којом би се подржало успостављање "тренутног и трајног прекида ватре" између Израела и Хамаса, као дела споразума о ослобађању талаца заробљених током напада Хамаса на јужни Израел 7. октобра.
Рок у којем би о том предлогу могао да се изјасни Савет безбедности УН није одређен, а сам текст нацрта, у који је Асошијејтед прес имао увид, подложан је променама.
САД су свој првобитни предлог проследиле још 19. фебруара, дан пре него што су ставиле вето на резолуцију која захтева хитан хуманитарни прекид ватре у Појасу Газе, јер, како је тада објашњено из Вашингтона, то би ометало преговоре о споразуму о ослобађању талаца.
То је био трећи случај да САД стављају вето на резолуцију Савета безбедности УН којом се захтева прекид ватре у Гази, што је довело администрацију председника Џозефа Бајдена у сукоб са већим делом света, укључујући многе савезнике, подсећа АП.
Амерички предлог резолуције у четвртак увече добио је ознаку "плаво" – што значи да је текст састављен у форми о којој се може гласати у Савету безбедности.
То је пета верзија текста и доноси неке кључне измене. Како наводи АП, првобитни нацрт садржавао је одредбу да би за привремени прекид ватре, "чим то буде изводљиво", било потребно ослобађање свих талаца, а позивао је и на укидање свих ограничења на испоруку хуманитарне помоћи.
Обе ове мере, како је наведено, "помогле би стварању услова за одрживи прекид непријатељстава".
Коначни нацрт, међутим, "недвосмислено подржава међународне дипломатске напоре да се успостави тренутни и одрживи прекид ватре као део споразума који ослобађа таоце и који омогућава основу за трајнији мир за ублажавање хуманитарне патње" – што значи да је уклоњена реч "привремено".
У тексту се, такође, каже да "сваки прекид ватре" представља могућност коју треба искористити за интензивирање дипломатских напора да се створе услови "за одрживи прекид непријатељстава и трајни мир".
У првобитном нацрту писало је да израелска планирана велика копнена офанзива на Рафу "не би требало да се настави у тренутним околностима". То је изостављено у коначном тексту. Уместо тога, у уводном параграфу пише да Савет безбедности УН наглашава своју забринутост да би копнена офанзива на Рафу довела до "додатне штете по цивиле и њихово даље расељавање, потенцијално у суседне земље, и да би имала озбиљне импликације по регионални мир и безбедност".
У коначном тексту се "одбацује свако присилно расељавање цивилног становништва у Гази као кршење међународног права".
Амерички предлог резолуције захтева да се све стране придржавају међународног права, које захтева заштиту цивила и "цивилних објеката", који укључују болнице, школе и домове.
У тексту се, такође, изражава "дубока забринутост због опасности од глади изазваних сукобима и епидемија са којима се тренутно суочава цивилно становништво у Гази, као и због броја потхрањених људи" и "катастрофалног" обима глади.
Понавља се и захтев за "потпуну, тренутну, безбедну, континуирану и неометану испоруку хуманитарне помоћи у великим размерама директно палестинском цивилном становништву широм Појаса Газе".
У тексту се каже да би то требало олакшати коришћењем свих доступних рута, укључујући граничне прелазе.
Ако амерички предлог резолуција буде усвојен, Савет безбедности УН би први пут осудио "нападе под вођством Хамаса од 7. октобра 2023, као и његово узимање и убијање талаца, убиства цивила и сексуално насиље укључујући силовање" и осудило би "његово коришћење цивилне инфраструктуре у војне сврхе и држање талаца".
Такође би се захтевало да Хамас и друге наоружане групе одмах омогуће хуманитарни приступ свим преосталим таоцима, додаје АП.
(Танјуг, АП)
Коментари