Амерички Сенат није усвојио резолуцију којом би се замрзнула војна помоћ Израелу, осим уколико Стејт департмент у року од 30 дана не достави извештај о томе да ли је Израел кршио људска права у својој кампањи против Хамаса у Појасу Газе.
Резолуцију је поднео Берни Сандерс, сенатор државе Вермонт, али су против ње гласала 72 сенатора, наспрам 11 који су подржали тај предлог.
"Морамо обезбедити да се америчка помоћ користи у складу са људским правима и нашим сопственим законима", истакао је сенатор Сандерс, изражавајући жаљење због неуспеха Сената да размотри мере које утичу на ситуацију палестинских цивила у Гази.
Сандерсова резолуција је поднета ма основу Закона о страној помоћи, који дозвољава Конгресу да наложи Стејт департменту да објави извештај о људским правима и друге информације о било којој земљи којој САД пружају војну помоћ.
Да је резолуција усвојена, то би захтевало да Стејт департмент поднесе извештај Конгресу у року од 30 дана.
Након што добије извештај, Конгрес би могао да размотри додатну резолуцију која предлаже измене безбедносне помоћи Израелу.
Упркос убедљивом поразу ове резолуције у Сенату, јавља се растућа забринутост, посебно међу левичарски настројеним гласачима председника САД Џозефа Бајдена, због испоруке америчког оружја Израелу, упркос великим палестинским жртвама у Појасу Газе.
Бела кућа је саопштила да се противи резолуцији. Сенатори који су гласали против кажу да се њоме шаље погрешна порука, у време када Израел каже да прелази на прецизније таргетирање мета у Појасу Газе.
"Ова резолуција не само да је неоснована, већ је и опасна. Она шаље апсолутно погрешан сигнал у погрешно време", прокоментарисао је републикански сенатор Линдзи Грејем.
Сједињене Државе дају Израелу 3,8 милијарди долара за војну помоћ сваке године, укључујући борбене авионе и бомбе које би могле да униште тунеле Хамаса, док је Бајден затражио од Конгреса да одобри додатних 14 милијарди долара помоћи Тел Авиву.
(Reuters)
Коментари