Prvi protesti u Argentini protiv politike štednje novog predsednika
Nekoliko hiljada Argentinaca na protestima protiv politike "ekonomskog šoka" novog predsednika Havijera Mileija. Šef države zapretio da će narediti oštre akcije protiv svih grupa koje pokušaju da osujete njegove planove za oporavak zemlje. Policija na ulicama Buneos Ajresa, građani traže "mirnu mobilizaciju". Pezos devalvirao u odnosu na američki dolar, zemlja suočena sa rekordnom inflacijom i dugovima.
Nekoliko hiljada Argentinaca izašlo je na ulice Buenos Ajresa na prvom velikom protestu protiv politike "ekonomskog šoka" nove argentinske vlade, u organizaciji grupa koje zastupaju prava nezaposlenih.
Novi predsednik Argentine Havijer Milei i njegova administracija najavili su, i započeli, mere štednje koje uključuju smanjenje potrošnje i drastičnu devalvaciju valute.
Sredinom decembra vrednost pezosa oslabila je u odnosu na američki dolar i prema novom kursu, jedan američki dolar vredi 800 pezosa umesto dotadašnjih oko 400.
Najavljene su i mere stroge štednje u javnom sektoru i moguća hiperinflacija.
Milei je raspustio devet ministarstava, a zemlja MMF-u duguje 44 milijarde dolara.
Za predsednika Argentine protesti uznemirujuća pretnja oporavku zemlje
Novi šef države najvio je oštre akcije protiv svih grupa koje pokušaju da osujete njegove planove, kako je rekao, uznemirujućim protestima, a policijski odredi za razbijanje demonstracija su bili raspoređeni po prestonici Argentine, prvi put nakon dužeg vremena nemešanja u demonstracije građana, piše Rojters.
Vlada je saopštila da bi ljudi koji su blokirali ulice mogli da izgube pravo na državne beneficije.
Jedan od organizatora demonstracija je istakao da je okupljanje građana "mirna mobilizacija" i da Argentinci koji protestuju ne žele sukobe sa policijom.
Rekonstrukcija Argentine po Mileiju
Milei je u govoru koji je emitovan na televiziji i radiju detaljno opisao neke od 300 mera i istakao da je započeta prva faza rekonstrukcije Argentine.
Pojedine mere podrazumevaju privatizaciju državnih preduzeća, deregulaciju rudarstva i drugih industrija, a predsednik Argentine je najavio i ukidanje zakona koji reguliše zakup imovine.
"Cilj je da krenemo putem obnove naše zemlje, da vratimo slobodu i autonomiju pojedincima i počnemo da ukidamo široku lepezu propisa koji su ometali i kočili ekonomski rast naše zemlje", rekao je Milei tokom govora.
Inflacija na rekordnom nivou
Argentina je od 2019. veštački održavala svoju valutu strogom kontrolom njenog kretanja.
Rezultat takve politike bila je povećana potražnja za američkim dolarom na neformalnom tržištu valuta, gde se pezos kotirao po mnogo nižoj stopi od zvanične.
Argentina se suočava i sa naglom inflacijom, pri čemu su cene porasle za oko 150 odsto tokom 2022.
Državni dug je izuzetno visok, a oko 40 odsto stanovništva živi ispod granice siromaštva.
Коментари