Читај ми!

Početak povlačenja američkih proizvođača elektronike iz Kine

Američke kompanije "Hjulet-Pakard", "Del" i "Epl" počele sprovođenje strategije umanjivanja zavisnosti od kineskih snabdevača, radne snage i tržišta.

Geopolitičke trzavice između SAD i NR Kine i neizvesnost koja iz nje proističe sve više utiču na konkretna ekonomska kretanja.

Mediji u Istočnoj Aziji javljaju da je američki proizvođač kompjutera i kancelarijskih električnih uređaja Hjulet-Pakard (HP) doneo odluku da deo proizvodnje i nabavke delova koju vrši u najmnogoljudnijoj zemlji sveta prebaci u obližnji Tajland i Vijetnam, pa i bliže kući, u Meksiko.

"HP" je drugi najveći proizvođač računara na svetu iza kineske kompanije "Lenovo" i prošle godine svojim mušterijama je isporučio čak 55 miliona kompjutera.

Poseduje postrojenje u kineskom gradu Ćongćing, koje je otvorio 2008. godine. Taj grad na reci Jangce najveći je centar proizvodnje kompjutera u Kini, budući da su u njemu prisutni i mnogi drugi proizvođači elektronike, kao što su tajvanski "Aser" i "Fokskon".

"HP", javljaju mediji u Istočnoj Aziji, zapravo je relativno sporo odreagovao na političku situaciju, jer su američki "Del" i "Epl" već prebacili deo svoje proizvodnje kompjutera u Vijetnam, te traže snabdevače delovima i u Tajlandu.

"Delova" velika mušterija je američka vlada, odnosno, državna administracija i škole, što objašnjava brzo delovanje te kompanije kada je u pitanju odvajanje od kineskih kompanija. "Del", koji poseduje tri fabrike u Kini, već radi na planu da do sledeće godine iz svojih kompjutera u potpunosti eliminiše čipove proizvedene u njoj, uključujući tu i fabrike koje pripadaju strancima, te drastično umanji udeo i drugih komponenti koje se proizvode u toj azijskoj državi.

Pre početka pandemije koronavirusa, u 2019, čak 73 posto ukupne proizvodnje "Dela" je otpadalo na Kinu, a američka kompanija je svake godine prosečno ulagala oko 33 milijardi dolara u tu zemlju.

Prebacivanje proizvodnje u druge države, dakle, biće veliki izazov za američke kompanije, jer se najveći deo od više hiljada komponenti za njihove laptopove i druge uređaje trenutno proizvodi u Kini.

Ono što "HP" i "Delu" olakšava selidbu je to što se relativno malo računara koje proizvedu u Kini tu i proda – manje od deset procenata. Naime, najveći deo gotovih proizvoda iz svojih fabrika u Kini američki proizvođači uvoze u svoju zemlju, koja kao tržište zauzima između 30 i 40 posto u njihovoj prodaji.

Takođe, američka kompanija "Epl", za čije potrebe najveći deo proizvodnje zapravo obavlja tajvanski "Fokskon" u kineskim gradovima Čengdu i Šangaj, u saradnji s tom tajvanskom firmom već sprovodi plan uspostavljanja novog lanca proizvodnje van Kine, u kojem bi se "ajfoni" proizvodili u Indiji, a "mekbuk" laptopovi, "ajpedovi" i pametni satovi u Vijetnamu.

недеља, 29. децембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње