Makron poziva Peking da "urazumi Moskvu"; Si: Promovisati mir i dijalog
U fokusu susreta kineskog i francuskog lidera, Sija Đinpiga i Emanuela Makrona je rat u Ukrajini. Makron je pozvao Peking da "urazumi Moskvu", dok je Si naglasio da Kina i EU treba da se pridržavaju dijaloga i saradnje. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen istakla je da je "ohrabrila kineskog predsednika da stupi u kontakt sa Volodimirom Zelenskim".
Francuski predsednik Emanuel Makron istakao je u razgovoru sa kineskim predsednikom Sijem Đinpingom u Pekingu, da zna da može da računa na to da će Kina "urazumiti" Rusiju i postići da se svi vrate za pregovarački sto.
Rekao je da očekuje da Peking pomogne u okončanju krize i spreči rastuće tenzije što bi moglo da podeli globalne sile na zaraćene blokove.
Makron je ukazao da je ruski napad na Ukrajinu "zadao udarac međunarodnoj stabilnosti".
"Znam da mogu da računam na Vas da urazumite Rusiju i vratite strane nazad za pregovarački sto", rekao je Makron Siju, a preneo je Rojters.
Nakon sastanka sa Makronom, Si je pozvao na razgovore dve strane i političko rešenje za ukrajinski rat. Razgovori su bili "iskreni i konstruktivni“, saopšteno je iz Jelisejske palate, dok je Peking naveo da su razgovori bili "prijateljski" i "opširni“.
O nuklearnom naoružanju
Makron je takođe zatražio od Sija da izvrši pritisak na Rusiju da se povinuje međunarodnoj regulativi o neširenju nuklearnog oružja, povodom najave ruskog predsednika Vladimira Putina da će poslati taktičko nuklearno oružje u Belorusiju.
Makron je, naime, na zajedničkoj konferenciji za medije u Pekingu s kineskim predsednikom rekao da evropska bezbednosna arhitektura nije moguća dok god je Ukrajina okupirana, a jedna članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija krši Povelju UN.
"Francuska je protiv širenja nuklearnog oružja van zemalja koje ga poseduju i veruje da je važno isključiti mogućnost njegovog korišćenja u aktuelnom sukobu u Ukrajini", rekao je Makron, preneo je Tas.
"Francuska deli želju Kine da se nuklearno oružje ne koristi u ovom sukobu. To znači poštovanje međunarodnih ugovora u ovoj oblasti. Takođe, nuklearno oružje ni u kom slučaju ne bi trebalo da bude razmeštano van zemalja koje ga poseduju, posebno u Evropi", istakao je on povodom nedavne odluke Rusije da postavi taktičko nuklearno oružje u Belorusiji.
Prema njegovim rečima, ovaj potez krši ruske međunarodne obaveze i međunarodno pravo.
Kineska politika prema Ukrajini može se sažeti u jednu rečenicu - "promovišite mir i dijalog", preneli su kineski državni mediji reči predsednika Kine Si Đinpinga, dodajući da je prioritet podsticanje prekida vatre i okončanje rata, preneo je Rojters.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je, ogovarajući na novinarsko pitanje, da je ohrabrila kineskog predsednika da stupi u kontakt sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim.
Si pozvao na novi impuls u saradnji
Kineski predsednik je poručio da je Peking voljan da sarađuje sa Evropskom unijom na ponovnom pokretanju razmene na svim nivoima i eliminisanju "mešanja" i izazova kako bi dao novi impuls odnosima Kine i EU.
"Kina i EU treba da se pridržavaju dijaloga i saradnje, održavaju svetski mir i stabilnost i promovišu zajednički razvoj i prosperitet", rekao je Si tokom sastanka sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom i predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen u Pekingu.
Poseta Makrona i Fon der Lajenove Kini usledila je nakon višegodišnjeg zastoja odnosa sa Pekingom oko različitih pitanja, uključujući optužbe za zloupotrebu ljudskih prava u Sinđangu, zaustavljeni investicioni pakt i oklevanje Kine da osudi Rusiju zbog invazije na Ukrajinu.
Obraćajući se novinarima nakon dolaska u Peking, Makron je poručio da Evropa mora da se odupre smanjenju trgovine i diplomatskih veza sa Kinom i ublaži "spiralu" napetosti između Kine i Zapada.
Fon der Lajenova, koja je na svom prvom putovanju u Kinu od kada je stupila na tu funkciju 2019. godine, učestvuje na trilateralnom sastanku sa Makronom i Sijem.
U komentarima koje je objavio kineski državni medij Si-Si-Ti-Vi, Si je rekao da Kina i Francuska imaju potencijal i odgovornost da prevaziđu "razlike“ i "ograničenja“ dok se svet suočava sa istorijskim promena.
Neki analitičari su sugerisali da Makron i fon der Lajen mogu da preuzmu ulogu "dobar policajac i loš policajac" u Pekingu, sa druželjubivim Francuzom koji promoviše "resetovanje" veza i šefa EU koja izlaže teška pitanja i crvene linije u tim odnosima.
"I Evropa i Kina su imale ogromne koristi od odnosa, međutim, odnosi EU i Kine su postali kompleksniji poslednjih godina i važno je da zajedno razmotrimo sve aspekte naših odnosa“, rekla je Fon der Lajenova pre sastanka sa kineskim premijerom Li Ćijangom.
Li je rekao da je partnerstvo EU i Francuske "nova polazna tačka“ i da obe strane treba da se pridržavaju "principa međusobnog poštovanja i saradnje u kojoj svi dobijaju".
Коментари