Japanski sud: Reaktor star 45 godina može da radi
Okružni sud u Osaki je presudio da nuklearni reaktor star 45 godina u centralnom Japanu može i dalje da radi, odbacivši zahteve stanovnika da se zbog bezbednosnih rizika ovaj reaktor isključi.
Odluka Okružnog suda u Osaki da nuklearni reaktor star 45 godina može da nastavi sa radom, zapravo je u skladu sa vladinim zalaganjima za veće korišćenje nuklearne energije, zbog moguće globalne nestašice goriva i obećanja Japana da će smanjiti emisije ugljenika.
Pritom, o starom reaktoru sud je odlučio samo nekoliko dana uoči sednice vlade premijera Fumija Kišide na kojoj se očekuje usvajanje nove politike o nuklearnoj energiji.
Nova politika se pre svega odnosi na ponovno pokretanje reaktora koji su bili u mirovanju posle katastrofe u Fukušimi 2011. i na produženje radnog veka zastarelih reaktora.
Ministarstvo privrede i industrije je sačinilo plan kojim se dozvoljava produženje životnog veka reaktora svakih 10 godina posle 30 godina njegovog rada.
Radni vek jednog reaktora je trenutno ograničen na 60 godina, a komunalnim preduzećima se dozvoljava da periode kada je jedinica bila van energetske mreže oduzmu iz izračunavanja njenog radnog veka.
Današnja odluka suda u Osaki je prva koja se odnosi na bezbednost reaktora koji su radili više od 40 godina.
Glavni sudija je naveo u presudi da je kompanija Kansai elektrik pauer, operator reaktora "Mihama 3", preduzela adekvatne korake da spreči degradiranje opreme. Time je ispunila zahteve Agencije za nuklearnu regulaciju i dobila operativnu dozvolu.
U presudi piše da starost reaktora ne zahteva strože bezbednosne standarde od uobičajenih.
Devet žitelja iz prefektura Fukui, Kjota i Šige podnelo je tužbu protiv Kansai elektrika u junu 2021. tražeći suspenziju reaktora "Mihama" zbog bezbednosnih rizika usled starenja postrojenja.
Sud je takođe odbacio druga bezbednosna upozorenja koja su izneli tužioci, uključujući otpornost na zemljotres i planove za evakuaciju, navodeći da nedostaju konkretni dokazi o potencijalnom riziku.
Advokati tužitelja su ocenili da je očigledno da starenje opreme povećava rizičnost reaktora i najavili da će uložiti žalbu na presudu. Većina nuklearnih reaktora u Japanu starija je od trideset godina.
Коментари