Zašto velike banke napuštaju London i sele se u Milano

Posledice Bregzita sve više se osećaju u Velikoj Britaniji u kojoj se nastavlja trend napuštanja Londona koji je srce britanske ekonomije, od strane velikih finansijskih kompanija, te premeštanja u zemlje i gradove koje nude povoljnije poreze, poput Milana.

"Sitigrup", "JP Morgan", te "Goldman Saks" samo su neka od svetski poznatih imena u svetu finansija koja su odlučila da premeste sedišta kao i veliki broj zaposlenih u ovaj italijanski grad koji se smatra centrom ekonomije u Italiji.

"Goldman Saks" je odlučio da preseli deo svog deska za trgovinu evrom iz Londona u Milano. Po pisanju Blumberga, zaposleni u ovoj banci, koja je jedna od najvećih na svetu, preseliće svoje kancelarije početkom godine u ovaj grad, a na lokalnom nivou će zaposliti još ljudi pored 80 već prisutnih u Via Santa Margerita.

"Sitigrup", njujorška investiciona banka, od 2018. godine, uvećala je broj zaposlenih u Italiji koji se popeo na 230. Nomura, japanska finansijska kompanija, zaposlila je Elenu Agosti, koja je dugo godina radila za "Goldman" i "JP Morgan", ne bi li bila ta koja bi vodila računa o italijanskom timu koji će činiti samo žene.

"JP Morgan" koja je u Italiji prisutna više od 100 godina prebaciće deo svog bankarskog menadžmenta u Milano. Na prestižnoj lokaciji Pjace Korduzio radi oko 200 zaposlenih a među njima su i menadžeri na seniorskim pozicijama, njih dvadeset, koji su, nakon Bregzita, prebačeni iz Londona kao i iz Njujorka u ovaj grad.

Porezi manji za 70 odsto – jedan od razloga selidbe

Velika imena svetskih banaka ne napuštaju Veliku Britaniju samo zato jer više ne pripada Evropi već iznad svega zato jer su porezi u Italiji znatno niži.

Osnivač studija Tavekio i Asoćati, advokat Andrea Tavekio, objasnio je za Korijere dela sera: "Čak i u kontekstu ekstremne globalne mobilnosti i političke nestabilnosti, na primer Brexit 2016. godine, Rencijeva vlada je odlučila da odobri pravila kako bi povratak 'novca i mozgova' u Italiju učinio privlačnim".

Jedan od njih je kopirala Francuska (a slična pravila postoje i u drugim evropskim zemljama kao što su Belgija i Španija), podseća advokat.

"Prema predmetnom zakonu, koji se, između ostalog, primenjuje i na povratak bankara, osoba koja nije boravila u Italiji najmanje dve godine može da se opredeli za povoljan režim koji obično dovodi do 70 odsto smanjenje godišnjeg prihoda za pet godina. Svi ostali porezi i doprinosi za socijalno osiguranje se, s druge strane, plaćaju normalno", naveo je Tavekio.

"Vlada Đentilonija je takođe uvela još jedan zakon, o takozvanoj "prenošenoj kamati" (instrumentima podsticaja za upravljanje fondovima i kompanijama), koji se pod određenim uslovima oporezuju kao finansijski prihod (uglavnom po stopi od 26 odsto), a ne kao prihod od rada (sa stopom do 43 odsto). To je zakon koji je omogućio da se razjasni način oporezivanja dohotka u Italiji", dodao je Tavekio.

Veliki broj kvalifikovanog kadra iz banaka i privatnog kapitala premešta se u Milano jer je to grad koji važi za jedan od najboljih što se infrastrukture tiče, zatim efikasnog privatnog zdravstva, univerziteta te velikim brojem stranih škola: engleske, američke, nemačke, francuske.

Udruženje stranih banaka AIBA, izdalo je podatak da je preseljenje stranih banaka iz Engleske u Milano na nivou od 60 do 75 resursa što konkretno znači do 10 jedinica iz oblasti privatnog bankarstva, do 35 u poslovanju biznis tržišta, do 30 u korporativno investicionom bankarstvu.

Prema podacima Britanske banke, 75.000 radnih mesta u finansijskom sektoru u Velikoj Britaniji je ugroženo iz razloga koji se direktno pripisuju Bregzitu.

уторак, 07. јануар 2025.
15° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње