понедељак, 24.10.2022, 19:25 -> 19:31
Извор: РТС
Аутор: Сања Лучић, дописница РТС-а из Италијe
štampajLekari u Italiji beže iz hitne službe – rade duple smene i po 65 sati nedeljno
Preteške smene, dugo radno vreme – samo su neki od razloga što u Italiji sve više lekara napušta posao u hitnoj pomoći, a za mlade ta vrsta specijalizacije nije više atraktivna.
U Italiji sedam lekara dnevno napušta posao u bolnicama, a najveći broj njih je zaposleno u hitnoj pomoći.
Loša organizacija, nemogući uslovi rada, preteške smene i mala plata razlozi su zbog kojih lekari danas napuštaju posao za koji su se specijalizovali, jer je nekada lekar u hitnoj službi bilo atraktivno zanimanje zbog brzog ritma, adrenalina i mogućnosti da se što više nauči. Danas to više nije tako i sve veći broj lekara traži da radi na drugim odeljenjima.
"Imamo dvostruki problem. Sa jedne strane 50 odsto radnih mesta u hitnoj pomoći ostaje prazno, jer mladi više ne žele tu da rade, a sa druge strane, zaposleni sve češće napuštaju to radno mesto. U tim uslovima, teško je naći lekara hitne pomoći", kaže Pjerono Di Silverio, generalni sekretar Nacionalnog sindikata lekara Italije.
Pedijatar doktorka Anđela Mauro kaže da od kada ne radi više u hitnoj pomoći, gde je bila četiri godine, njen kvalitet života i rada se potpuno promenio. "Nisam više pod stresom i zadovoljnija sam. Sada imam vremena da se posvetim pacijentu i da nađem načina da ga što bolje lečim, a to je najveće zadovoljstvo za lekara", dodaje ona.
Lekari iz hitne pomoći traže da budu premešteni na druga odeljenja, u drugi grad, pa čak i u inostranstvo, dok je 40 odsto mesta na toj specijalizaciji za ovu školsku godinu ostalo prazno.
I mada u Italiji postoji sistem u kome se pacijenti dele na vrlo teške slučajeve – crveni kod, teže slučajeve – žuti, lakše slučajeve – zeleni, te pacijente koji su mogli biti pregledani i kod lekara opšte prakse i spadaju u beli kod, u poslednje vreme Italijani odlaze u hitnu pomoć za svaki problem čekajući u hodnicima i po više od 12 sati, a nekada i čitav dan.
"Hitna pomoć treba da se bavi hitnim slučajevima, pacijentima koji su u teškom stanju, za koje ne može da se pobrine lekar opšte prakse. Međutim, to nije uvek tako i zbog toga su lekari hitne pomoći nezadovoljni. Rade duple smene i nemaju slobodnog vremena, ne mogu da se posvete porodici, deci, prijateljima, jer non-stop rade. Radno vreme bi trebalo da bude 38 sati nedeljno, ali mi radimo najmanje 65 sati nedeljno", poručuje Silverio.
U italijanskoj hitnoj pomoći fali 4.200 lekara zbog dugogodišnjeg deficita specijalizanata. Samo u ovoj godini je 600 lekara napustilo svoje radno mesto, skoro 100 lekara mesečno tako da postaje nemoguće garantovati pacijentima adekvatnu pomoć, a beleži se i porast, u odnosu na prošlu godinu, Italijana koji su ove godine zatražili pomoć u hitnoj službi za 20 odsto, te zaposleni u zdravstvu kažu da je ovo najgore leto za hitnu službu ikada.
Mnogi regioni pokušavaju da povećaju cenu prekovremenog rada lekara hitne službe na 100 evra bruto na sat radeći i na tome da se bazična plata poveća inače će italijanska hitna služba ostati bez lekara, a pacijenti bez lekarske pomoći.
Коментари