Dopisnica RTS-a iz Londona: Kamingsov odlazak označio je početak kraja Džonsona
Bregzit je istorijski događaj i najveća zaostavština britanskog premijera Borisa Džonsona. Njegova najveća greška je to što se rešio svog savetnika Dominika Kamingsa koji je ideolog Bregzita, ocenjuje dopisnica RTS-a iz Londona Ivana Miloradović. Ističe i da je za sve kovid žurke javnost saznala upravo zahvaljujući Kamingsu koji je kap po kap, svaki dan preko svog sajta, dolivao ulje na vatru i hvatao premijera u laži zato što ga veoma dobro poznaje. Džonson se lišio svog najbližeg saradnika i Kamingsov odlazak je početak kraja Džonsona, ističe Miloradovićeva.
Ivana Miloradović kaže da je Dominik Kamings prvi čovek koji je juče rekao da dok ne vidi da je Boris Džonson napustio Dauning strit on je i dalje premijer i posao nije obavljen.
Ostavkom Džonsona na mesto lidera Konzervativne stranke, pokreće se procedura izbora novog vođe britanskih torijevaca. Tokom trajanja tog procesa, Džonson će obavljati dužnost premijera u ostavci, na kojoj bi mogao da ostane bar do kraja avgusta.
Dopisnica RTS-a ističe da se u praksi svima žuri pošto je bivši premijer Džon Mejdžor juče izjavio, a on je jedan od mnogih, da Džonson nema više nikakav kredibilitet i kao takav više ne može da ostane na funkciji koliko bi normalno bilo do izbora šefa stranke.
"Zato se očekuje da će Komitet 1922, koji se bavi procedurom izbora, naći način da se ubrza procedura. Normalna procedura je da svaki poslanik koji ima osam poslaničkih podrški može sebe da istakne kao kandidata, onda sami poslanici glasaju dva kruga kako bi se broj kandidata sveo na dva i onda glasa celokupno članstvo Konzervativne stranke i to pismenim putem. Očigledno je da će se to malo menjati, verovatno će biti glasanje putem interneta, nešto mora da se ubrza, jer želja da se Džonson skloni iz vidokruga javnosti je ogromna", naglašava Ivana Miloradović.
Prema njenim rečima, Džonson je bio izuzetno neomiljen među poslanicima u vreme Tereze Mej. Tada je bio blokiran Parlament, jer je u samoj Konzervativnoj stranci bilo pola-pola kada je bila reč o onima koji su bili za ostanak u EU i onima koji su bili za Bregzit.
"Tada je Džonson praktično bio u ratu sa Parlamentom iz koga je izašao kao pobednik – dobio je izbore, 28 poslanika svoje stranke je oterao zato što su blokirali rad parlamenta. Imao je veoma težak odnos sa parlamentom od početka. Prva ozbiljna kriza, a parti gejt je bio ozbiljna kriza, dovela je do toga da se otvore stare rane. Podrška Džonsonu u Parlamentu je uglavnom od mlađih poslanika", ocenjuje Ivana Miloradović.
Dodaje da je njegov idol Vinston Čerčil i može se očekivati da će Džonson pre ili kasnije želeti da se vrati na mesto premijera.
"Džonson je, za razliku od Tereze Mej ili Dejvida Kamerona, izuzetno harizmatična ličnost koju građani ili mrze ili vole i njegova politika koja je po malo dečačko-šeretski-itonska užasno ide na živce nižoj srednjoj i nižoj klasi zato što predstavlja privilegovanu višu klasu u najnegativnijem svetlu. Sa druge strane je čovek koji kada ima neku ideju zaista radi na sprovođenju te ideje i radi veoma brzo", smatra dopisnica RTS-a.
Za najjače kandidate za njegovog naslednika Miloradovićeva vidi ministarku spoljnih poslova Liz Tras, zatim Džeremija Hanta koji je bio protivkandidat Borisu Džonsonu, Dominika Raba vicepremijera, bivšeg i sadašnjeg ministra finansija Rišija Sunaka i Nadima Zahavija.
Коментари