Читај ми!

Neizvesnost i skandali pred predsedničke izbore u Južnoj Koreji, šta kandidati obećavaju

Kampanju za predsedničke izbore u Južnoj Koreji obeležila su obećanja o oživljavanju ekonomskog rasta, zapošljavanju i izgradnji stanova, prepirke o rodnoj ravnopravnosti, polemike o stavu prema raketnim probama i naoružavanju Severne Koreje.

U Južnoj Koreji 9. marta održavaju se predsednički izbori, na kojima, među 14 kandidata, najveće šanse za pobedu imaju predstavnici progresivne Demokratske stranke i konzervativne partije Snaga naroda.

Većina predizbornih prognoza predviđa neizvesnu bitku i tesan rezultat.

U višemesečnoj izbornoj kampanji najveću pažnju javnosti privlačile su ekonomske teme, kao što su visoke cene nekretnina, relativno visoka nezaposlenost među mladima i ekonomska stagnacija, zatim skandali vezani za porodice kandidata, a onda i odnosi sa Severnom Korejom i niz kulturoloških pitanja oko kojih se dva najveća bloka u južnokorejskoj politici, progresivni i konzervativni, tradicionalno sukobljavaju, kao što su položaj žene u društvu, tenzija između prava radnika i interesa poslodavaca, tumačenje postignuća i mana diktatorskih režima iz druge polovine prošlog veka i drugo.

Kandidat Demokratske partije Li Dže Mjung, čiji je glavni zadatak da odoli udarima opozicije i odbrani položaj svoje stranke koja ima većinu u parlamentu i iz čijih redova je odlazeći predsednik Mun Dže In, pred sobom, čini se, ima težak posao.

On se suočava s nemalim nezadovoljstvom mlađih glasača, koji tradicionalno podržavaju njegovu partiju ali se ovog puta u većem broju okreću konzervativnoj strani razočarani pogoršanjem u ekonomskim uslovima – pre svega teškoćama u zapošljavanju i rastom cena nekretnina koji im onemogućava da osnuju porodicu i otežava da, ako su iz unutrašnjosti, nađu smeštaj u velikim gradovima tokom studija. 

Interesantno je i to da je u Južnoj Koreji u ovom trenutku u toku jedna vrsta reakcije na feministički pokret i na kampanju "I ja" (u kojoj žene javno na društvenim mrežama i kroz medije prozivaju muškarce koji su ih seksualno uznemiravali).

Naime, mnogo mladića u toj zemlji od 51 i po miliona stanovnika osećaju da je insistiranje da se žene više uvažavaju i oslobode tradicionalnih konfučijanskih gledanja koja im nalažu brak, posvećivanje porodici i žrtvovanje posla i karijere za domaćinstvo poprimilo razmere presije nad muškim polom i borbe za rodnu prevlast, pri čemu se zaboravlja da se od mladih muškaraca isto tako tradicionalno očekuje da sami izdržavaju ženu i decu i žrtvuju godinu i po dana života za služenje vojske.

I to je jedan od razloga zašto bi na ovim izborima dobar broj mladih muškaraca, koji tipično imaju simpatije za liberalne progresivne snage, mogao da svoj glas dâ konzervativcima, koji, blago rečeno, ne podržavaju feminističku agendu – njihov kandidat najavio je da će u slučaju da pobedi ukinuti Ministarstvo za rodnu ravnopravnost i porodicu.  

Povratak konzervativaca

Kandidat Demokratske partije Li je ambiciozno obećao da će, ako bude izabran, za vreme petogodišnjeg predsedničkog mandata uvećati per kapita BDP, koji sada iznosi nešto više od 30 na čak 50 hiljada američkih dolara i stvoriti uslove da kompozitni indeks berze u Seulu (KOSPI) dostigne pet hiljada poena, što je skoro duplo u odnosu na sadašnji nivo.

Opozicioni kandidat Jun Suk Jol, koji je po struci pravnik i služio je kao glavni državni tužilac, u delu javnosti ima podršku jer nije karijerni političar.

Njegova stranka, u pokušaju da osveži svoj imidž i privuče više mlađih glasača, te odgovori na opšte nezadovoljstvo građana usmereno na profesionalne političare dugih karijera, nedavno je za svog šefa izabrala tridesetšestogodišnjaka Li Jun Soka, koji do tog trenutka nije imao ni jednu javnu ili političku funkciju.

Pored razočaranja u socijalnu politiku vladajuće Demokratske partije pod sadašnjim predsednikom Munom, i to podmlađivanje i prestrojavanje, čini se, u dobroj meri je doprinelo oporavku konzervativnih snaga, koje su pre pet-šest godina pretrpele veliki udarac usled niza skandala zbog kojih je njihov bivši lider predsednica Park Gun Hje bila uklonjena s najviše državne funkcije i osuđena na dugu kaznu zatvora.

Tipično za konzervativce, predsednički kandidat Jun zastupa tvrdu liniju u odnosu na Severnu Koreju – on se izjasnio za uvođenje doktrine preventivnog udara, koji bi bio poduzet u slučaju da se otkriju naznake da se Pjongjang priprema za rat.

Jun je i za jačanje vojnog saveza sa Vašingtonom, koji na tlu Južne Koreje ima oko 28.000 vojnika.

S druge strane, demokrata Li je za blaži pristup prema Severnoj Koreji i dobre odnose i sa vojno-političkim saveznikom SAD i najvećim spoljnotrgovinskim partnerom Kinom.

Oba kandidata građanima obećavaju izgradnju jeftinih državnih stanova i stvaranje mnogo novih radnih mesta. 

Izbornu kampanju obeležili su i skandali koji se tiču supruga dvojice kandidata. Mrlju na reputaciju žene kandidata demokrata Lija bacila su svedočenja birokrata provincije Gjongi, čiji je on bio guverner, da je činovnike tamošnje vlade praktično koristila kao ličnu poslugu, te da je državni novac tršila za svoje privatne potrebe.

Supruga konzervativca Jun Suk Jola optužena je za falsifikovanje biografije radi sticanja zaposlenja na univerzitetu, i to u dva navrata. Nalazi se i pod istragom da je učestvovala u nezakonitoj manipulaciji berzanskom vrednošću deonica. 

Po južnokorejskom ustavu, koji održava istoriju zemlje koja je sve do kraja osamdesetih godina prošlog veka trpela dugu vojnu diktaturu, ista osoba može biti izabrana za predsednika samo jednom.

Pravo glasa na predsedničkim izborima ima oko 44 miliona građana, od kojih je više od trećine već iskoristilo opciju ranog glasanja. 

Pobednik će stupiti na dužnost 10. maja.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом