Makron priredio dirljiv oproštajni prijem Angeli Merkel
Oproštajna poseta nemačke kancelarke Angele Merkel organizovana je u Francuskoj, gde ju je ugostio predsednik Emanuel Makron sa suprugom. Razmenili su lične stavove o aktuelnim pitanjima međunarodne i evropske politike, a da li će se nešto promeniti sa odlaskom kancelarke Merkel?
Predsednik Emanuel Makron je za poslednji zvanični državnički susret sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel izabrao oblast Burgundije na istoku Francuske i grad Bon, poznat po istorijskim spomenicima i vinskoj kulturi.
Prošetali su sa supružnicima gradskim ulicama, uz aplauze posmatrača, kao što su nekada to učinili kancelar Helmut Kol i predsednik Fransoa Miteran i premijer Eduard Baladir na francusko-nemačkom samitu 1993. godine, kada su pozivali na evropsku integraciju. Kancelarka je odlikovana Visokim krstom Legije časti, najvišim priznanjem Francuske.
Očevici kažu da je sve to čak i kod Merkelove, koja je kao ćerka pastora odgajana da uvek pokazuje trezvenost, izazvalo jake emocije.
Predsednik Makron je pohvalio rad kancelarke u proteklih 16 godina, jer je očuvala jedinstvo EU u vreme najvećih kriza. Ona je sarađivala sa četiri francuska predsednika.
Sa Žakom Širakom i Nikolom Sarkozijem radila je na prevladavanju finansijske krize i očuvanju evrozone.
Sa Olandom se borila protiv terorizma i sa posledicama imigracione krize, a sa Makronom protiv pandemije kovida 19.
Suočene sa ekonomskim posledicama zdravstvene krize, Francuska i Nemačka su pokrenule evropski plan oporavka sa 750 milijardi evra za najugroženije zemlje.
Predsednik Makron je u junu bio prvi strani lider koji je pozvan u Nemačku prestonicu Berlin posle otključavanja u toku pandemije.
U Kompjenju, mestu gde je potpisano primirje u Prvom svetskom ratu, zajedno su polagali vence.
Posle formiranja nove vlade, a to bi trebalo da bude u decembru, Angela Merkel odlazi u penziju, a njena partija konzervativna Hrišćansko-demokratska unija, najverovatnije u opoziciju.
Na mestu kancelara naslediće je aktuelni ministar finansija, socijaldemokrata Olaf Šolc, ukoliko budu uspeli pregovori sa Zelenim i liberalima.
Francusko-nemački dvojac kao pokretački motor Evropske unije svakako će funkcionisati i dalje, jer odlaskom Velike Britanije, ove dve zemlje rešavaće glavne zadatke – institucionalno reformisanje i proširenje Unije.
Коментари