Reporter RTS-a iz Nagorno-Karabaha: Pored ranjenih, u bolnicama borba i sa pandemijom

Pored vojnih rastu i civilne žrtve sukoba u Nagorno-Karabahu. Jermenski ministar zdravlja za RTS kaže da je većina ranjenih i poginulih od artiljerijske vatre, a da se pored Azerbejdžana bore i sa jednim svetskim neprijateljem.

Sirena je znak za vazdušnu opasnost, obično zbog drona ili artiljerijske vatre. Stanovništvo i sa jedne i sa druge strane, sa ovim zvucima se budi već osmi dan.

Prestonica Nagorno-Karabaha koji je pod kontrolom Jermena, teško je granatirana tokom dana, gotovo bez prestanka.

Kao odgovor na to, vojska Karabaha gađala je Gandžu, grad u Azerbejdžanu.

Prijavljene su civilne žrtve i Azeri su najavili osvetu. Nakon novog raketnog napada objavili su da je teško povređen lider neprijatelja Arajik Harutunjan. Jermeni su to demantovali. 

Pored vojnih rastu i civilne žrtve, a opšte bolnice se pretvaraju u vojne. U jednoj takvoj, ministar zdravlja za RTS kaže da je većina ranjenih i poginulih od artiljerijske vatre, a da se pored Azerbejdžana bore i sa jednim svetskim neprijateljem.

"'Agresiju od strane Azerbejdžana', tokom pandemije, posmatramo kao akt protiv čovečnosti i ja pozivam sve međunarodne organizacije, kao i Ujedinjene nacije za prekid svih ratnih operacija i konflikata za vreme pandemije", kaže ministar zdravlja Jermenije Arsen Torosjan.

Dodaje da su sačuvali živote civila i da je među njima znatno manje poginulih nego što je slučaj sa vojskom.

Deo se spasio i izbeglištvom. Majka sa šestoro dece krenula je put Jerevana. Vozi ih Artur kome je ovo dobrovoljna služba za državu kod porodica koje takođe dobrovoljno primaju izbeglice.

"Porodice ponesu garderobu za samo par dana jer su uvereni, kao i svi mi da će se ovaj rat brzo završiti i to našom pobedom. Deca su malo uplašena, ne razumeju šta se događa, slušali su eksplozije i u strahu su", navodi Artur Bardaserjan.

Deli mišljenje većine Jermena, da svet ignoriše Jermeniju.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом