Pulicerove nagrade dodeljene iz dnevne sobe

Sa dve nedelje zakašnjenja i iz dnevne sobe umesto na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku, dodeljene su ovogodišnje Pulicerove nagrade za novinarstvo, književnost i muziku.

Dnevne novine Enkoridž dejli njuz iz Enkoridža na Aljasci i neprofitna istraživačka organizacija Propublika osvojile su nagradu za izveštavanje u javnom interesu.

Najprestižniju nagradu od ukupno 15 novinarskih kategorija zaslužili su za otkriće da trećina sela na Aljasci nije imala policijsku zaštitu, zbog čega su se u mestima pretežno naseljenim starosedeocima sve češće dešavala silovanja.

Nagrada za istraživačko novinarstvo otišla je u ruke Brajana Rozentala, novinara Njujork tajmsa koji je objavio priču o hiljadama njujorških taksista kojima su životi uništeni nakon što su pozajmili novac od zelenaša.

Čuveni njuroški list je osvojio nagrade u tri kategorije, uključujući i nagradu za najbolji komentar, a i pre ovogodišnje dodele je imao rekordnih 127.

List Kurier džornal iz Luilvila u Kentakiju osvojio je nagradu za najnoviju vest zahvaljujući saznanjima o nekoliko stotina pomilovanja koje je bivši guverner Met Bevin potpisao tokom svoje poslednje nedelje na funkciji.

Fotografi britanske agencije Rojters nagrađeni su za najnoviju foto-vest, a nagradu su zaslužili fotografijama sa protesta u Hongkongu. 

Drugi Pulicer za fikciju Koltonu Vajthedu

Iako je najpoznatija po novinarskim kategorijama, Pulicerova nagrada se dodeljuje i za književnost i muziku.

Nagradu za fikciju drugi put za četiri godine dobio je Kolton Vajthed, a nagrada je Vejthedu pripala za roman "Momci iz Nikla", što je priča o zlostavljanju u popravnom domu na Floridi u vreme Zakona Džima Kroua krajem 19. veka.

U oblasti publicistike nagrađeni su autori Greg Grandin za knjigu o američkom mitu o nezaustavljivoj ekspanziji u savremenom političkom trenutku i En Bojer za knjigu o brutalnosti bolesti i nezajažljivoj zaradi na brizi o pacijentima obolelim od raka u SAD.

Najbolja biografska knjiga je o životu i delu Suzan Zontag autora Bendžamina Mozera, dok je najbolja istorijska knjiga "Slatki ukus slobode", o ropstvu i restituciji u Americi.

Najbolja knjiga pesama je "Tradicija" Džerikoa Brauna.

Pulicerova nagrada, koja nosi ime čuvenog medijskog magnata, dodeljuje se svake godine i smatra se za najprestižniju novinarsku nagradu u Americi. Prvi put je dodeljena 1917. godine.  

Zbog pandemije koronavirusa i zauzetosti članova Pulicerovog komiteta, dodela nagrada je kasnila dve nedelje, a umesto na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku, dobitnici su proglašeni onlajn.

Administratorka nagrade Dejna Kanedi je pobednike proglašavala iz svoje dnevne sobe. Ironično je napomenula da je Pulicerova nagrada prvi put dodeljena u junu 1917. godine, manje od godinu dana pre pojave epidemije španske groznice.

уторак, 05. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње