Haotičan start za demokrate, kasne rezultati glasanja u Ajovi
Izbore demokrata za stranačkog predsedničkog kandidata obeležio je haotičan start – rezultati satima kasne pošto partijski zvaničnici proveravaju "nedoslednosti" provobitnog prebrojavanja. Demokratska stranka saopštila je da očekuje da će u toku dana objaviti podatke.
Demokratska stranka započela je u ponedeljak višemesečne unutarstranačke izbore na kojima će biti izabran njen predsednički kandidat koji će se suprotstaviti predsedniku SAD Donaldu Trampu.
Birači su stigli na više od 1.600 lokacija širom Ajove, prve američke savezne države koja bira demokratskog protivkandidata Trampu na predsedničkim izborima u novembru.
Međutim, rezultati kasne, a demokrate u Ajovi su objavile da ih ponovo proveravaju zbog "nedoslednosti" prilikom dobijanja podataka s biračkih mesta, što je izazvalo frustraciju među timovima demokratskih kandidata i kritike republikanaca.
Za sada nije jasno kada će rezultati biti objavljeni, napominje Rojters.
U trci je ostalo ukupno 11 pretendenata na predsedničku nominaciju – Majkl Benet, Džo Bajden, Majkl Blumberg, Pit Butidžidž, Tulsi Gabard, Ejmi Klobučer, Deval Patrik, Berni Sanders, Tom Stejer, Elizabet Voren i Endru Jang.
Prema anketi Njujork tajmsa, senator iz Vermonta Sanders ima prednost, a podržava ga 25 odsto demokratskih glasača.
Sledi Butidžidž iz Indijane (18 odsto), bivši potpredsednik Bajden (17 odsto), a zatim Vorenova (15 odsto).
Za razliku od Bajdena, čija se popularnost ne menja, rejting Pita Butidžidža je u poslednje vreme u porastu. Prema nekim anketama, Butidžidž ima najveće šanse da pobedi Trampa, a sledi ga Bajden.
Male države, a veliki uticaj na tok glasanja
Ajova i Nju Hempšir imaju relativno mali broj glasača, ali uprkos tome imaju bitnu ulogu u samom izbornom procesu iz prostog razloga jer su – prve.
Rezultati koji se ostvare u Ajovi i Nju Hempširu daju prvu i realnu sliku i procenu o popularnosti kandidata i njegovoj mogućnosti da privuče glasove.
Prethodnih godina je nekoliko kandidata odustajalo od borbe već sredinom februara, i to baš zbog loših rezultata u Ajovi i Nju Hempširu.
Ako pobedi na sledećim predizborima u Nju Hempširu, gde će se glasati posle Ajove, Sanders bi bio bliži nominaciji, procenjuje Njujork tajms, koji podseća da milijarder Blumberg, koji je na kampanju potrošio više od 260 miliona dolara, čeka takozvane predizbore u "superutorak" početkom marta da se upiše u demokratsku trku za glasače.
Reč je o prvom utorku u martu, kada trinaest saveznih država organizuje izbor stranačkih kandidata i borba ozbiljno počinje.
Čitav proces biranja tzv. delegata završava se u julu kada se na stranačkim konvencijama bira zvanični kandidat stranaka za predsedničke izbore koji će biti održani u novembru.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар