Španija – još jedan poen za ekstremnu desnicu u Evropi
Prvi put od završetka diktature, u španski parlament ušla je jedna ultradesničarska partija. Voks (Vox) je osvojio deset odsto glasova, odnosno 24 poslanička mesta. Ko je Voks, šta njihov ulazak u parlament znači za Španiju i šta dalje čeka Kraljevinu?
Voks je protiv multikulturalizma, feminizma i prekomerne migracije. Takođe, i protiv bilo kog oblika separatizma. Lider Voksa Santijago Abaskal "zakleo" se pre nekoliko meseci da će "Španiju ponovo učiniti velikom".
Osnovali su je 2013. bivši članovi Narodne partije. Jačanje doživljavaju posle terorističkog napada u Barseloni 2017. godine kada broj članova raste za 20 odsto.
Prvi put u neki parlament ulaze 2018. godine, kada osvajaju 12 mesta u regionalnoj skupštini Andaluzije. U koaliciji sa Narodnom partijom i Građanima formiraju vlast u toj pokrajini.
Na juče održanim parlamentarnim izborima u Španiji, osvajaju 24 mandata od ukupno 360.
Prema oceni Bi-Bi-Sija, ovo je ključna tačka za krajnju desnicu u Španiji, koja nije osvojila mesta u nacionalnom parlamentu od Frankove smrti i uspostavljanja demokratskog režima (ako se izuzme jedno poslaničko mesto Blas Pinjar u sazivu 1979-1982).
Ubrzo po objavljivanju rezultata, prvi da čestitaju slavljeniku Abaskalu u red su stali Marin le Pen i Mateo Salvini
Nepotrebna uzbuna
Uticaj Voksa na glasače ekonomski uzdrmane Španije jača – dokaz za to je 2,6 miliona osvojenih glasova. Ulazak ekstremne desnice među predstavnike naroda, i jeste jedino iznenađenje, smatra novinar Vladimir Stanković, dugogodišnji dopisnik iz Španije.
Za RTS ukazuje da desnica u Španiji nikada nije prestala da postoji, ali da je posle Franka postala "pritajena, malobrojna i objektivno – slaba".
"Njihova politika čvrste ruke prema svemu i svakome ima sledbenike. Negativan odnos prema emigrantima, odbijanje bilo kakvih ustupaka katalonskim separatistima i centralističke ideje 'za Španiju' (što je bila i parola u predizbornoj kampanji) očito nailaze na simpatije kod dela glasača, ali nema razloga za uzbunu", ukazuje Stanković.
Iako desnica, odnosno Voks, jača, Španiji za sada ne preti skretanje udesno, dodaje Stanković.
"Štaviše, uprkos ulasku Voksa u parlament, desnica je jasni gubitnik na izborima održanim u nedelju. Narodna partija je sa 137 poslanika spala na 66 što je njen najgori rezultat. Ni kombinacija sa Siudadanos (Građani) i Voksom ne daje više od 149 mandata, daleko od potrebne većine", ističe Stanković.
Šta dalje
Nakon ovih izbora, u Španiji je prvi put moguća koaliciona vlada, pošto ni Socijalisti ni Narodna stranka nemaju dovoljno poslaničkih mesta.
Ako se udruže Socijalisti i Podemos, opet će nedostajati 11 mandata za formiranje većine od 176 poslanika.
Jedna od mogućih varijanti je da se vlada formira uz podršku manjih regionalnih partija, iz Katalonije i Baskije. Prema oceni Stankovića, veliko je pitanje cene koju će ove stranke tražiti da bi dale podršku.
Jučerašnji izbori dokazali su da je bipartizmu u Španiji definitivno došao kraj.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар