Bregzit, vidimo se u ponedeljak
Da li se Evropa sprema za izlazak Londona bez sporazuma i kakvi bi još preokreti mogli da uzdrmaju Bregzit.
Posle tri neuspela pokušaja, britanski poslanici glasaće ponovo u ponedeljak o sporazumu o razlazu sa Evropskom unijom.
Dopisnik RTS-a iz Brisela, Dušan Gajić, kaže da je 29. mart trebalo da bude datum istorijskog izlaska, jer bi prvi put u 60 godina Evropske unije jedna zemlja napustila njeno članstvo.
"Do toga nije došlo jer su se prethodno EU i Velika Britanija dogovorile da uzmu još malo vremena da bi se razmotrile sve opcije, dve ili tri nedelje, do 12. aprila. Nakon trećeg odbijanja sporazuma Tereze Mej u britanskom parlamentu, u Evropskoj komisiju kažu da je sada izlazak bez sporazuma verovatni scenario. Opcije se sada sužavaju", navodi Gajić.
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk sinoć je kratko saopštio da u svetlu novog odbijanja u britanskom parlamentu saziva vanredni samit lidera EU za 10. april.
"Tu će se i pred EU i pred Britanijom izbor svesti na manje više dve opcije - izlazak 12. aprila bez sporazuma, druga opcija je odlaganje Bregzita na duži rok", kaže Gajić.
Izlazak Britanije iz EU bez sporazuma za koji svi u protekle dve, tri godine kažu da bi trebalo učiniti sve da se on izbegne, sada deluje realnije nego ikada.
Dušan Gajić dodaje da bi to značilo da između 12. i 13. aprila, posle četiri decenije potpune integrisanosti u zajedničko EU tržište, Velika Britanija postaje treća zemlja za EU, sa neregulisanim odnosima.
"To praktično znači da bi građani Velike Britanije morali da putuju u EU sa pasošima, da prolaze carinske i druge kontrole rezervisane ranije samo za građane trećih zemalja. U trgovini već od 13. aprila to znači primenu tarifa, carinskih i sanitarnih kontrola na granici, potencijalne poremećaje i zastoje u saobraćaju. To znači i period neizvesnosti za oko milion građana Britanije u EU i tri miliona građana EU koji žive u Britaniji, a koji bi morali da regulišu svoj status", objašnjava dopisnik RTS-a.
Dušan Gajić kaže da bi druga opcija, odlaganje Bregzita bez sporazuma, značila odlaganje Bregzita na neki neodređeni duži rok, ali svakako za period posle izbora u EU parlamentu 23. maja.
"To bi onda značilo da bi kandidati iz Velike Britanije trebalo da učestvuju na tim izborima. Pomalo apsurdna situacija – zemlja koja želi da izađe iz Unije učestvuje u izborima za Evropski parlament. A time ne bi bili oduševljeni ni u EU, jer to znači da bi poslanici iz Velike Britanije ušli u Evropski parlament, a onda bi ga u nekom trenutku napustili i ostavili prazna mesta usred parlamenta", napominje Gajić.
Da li je to bolje od haotičnog scenarija, videće se, kaže Gajić, u sledeće dve nedelje, do 12. aprila.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар