Kina pozvala SAD da prekine s "nerazumnim napadima" na "Huavej"
Kineska vlada pozvala je Vašington da "prestane s nerazumnim napadima" ne kinesku tehnološku kompaniju "Huavej“, protiv koje su SAD u ponedeljak podigle tužbu za krađu tehnologije i kršenje sankcija prema Iranu. Američka tužba protiv kineske kompanije nije deo trgovinskih pregovora, rekao američki ministar finansija Stiven Menučin.
Kina će "odlučno braniti" svoje kompanije, navodi se u saopštenju Ministarstva inostranih poslova, ali se ne precizira kakve mere bi Peking mogao da preduzme u odgovoru na optužbe protiv vodećeg kineskog globalnog tehnološkog brenda i najvećeg proizvođača mrežne opreme koju koriste telefonske i internet kompanije.
"Huavej Tehnolodžiz" negirao je da je počinio ijedan od prekršaja navedenih u tužbi, prenosi agencija AP i dodaje da je ovo do sada najozbiljnije intenziviranje pritisaka protiv kineske kompanije koja se već jednu deceniju bori protiv optužbi SAD da je ona paravan za kinesko špijuniranje i rizik po nacionalnu bezbednost.
Kinesko ministarstvo je izrazilo žaljenje zbog toga što je Vašington "pokrenuo državnu silu" da bi naneo štetu kineskoj kompaniji "u nastojanju da uguši i fer i pravično poslovanje" iz političkih razloga.
"Apelujemo snažno na Sjedinjene Države da zaustave nerazumne napade na kineske kompanije, uključujući Huavej", navelo je ministarstvo u saopštenju, dodajući da će Peking braniti "zakonita prava i interese kineskih kompanija".
U međuvremenu američki ministar finansija Stiven Menučin očekuje da će doći do značajnog napretka u razgovorima s kineskim zvaničnicima ove nedelje, napominjući pri tome da je američka tužba protiv kineske kompanije Huavej potpuno odvojeno pitanje.
"To je odvojeno pitanje, za koje je potreban poseban dijalog. Tako da optužbe nisu deo trgovinskih pregovora. Pitanje prisilnog transfera tehnologije jeste deo trgovinskih razgovora, ali sva pitanja povezana za kršenjem američkog zakona ili američkih sankcija, biće deo odvojenog dijaloga", izjavio je Menučin u intervjuu za Foks biznis netvork.
Vicepremijer Kine Lju He će ove nedelje predvoditi kinesku delegaciju na trgovinskim i ekonomskim pregovorima u Vašingtonu, a planiran je i sastanak sa predsednikom SAD Donaldom Trampom.
U tužbi u ponedeljak, "Huaveju" se na teret stavljaju pokušaji krađe robotičke i druge tehnologije iz laboratorije T-Mobajla koja je korišćena za testiranje pametnih telefona.
"Huavej" se takođe optužuje da koristi "fantomsku firmu" u Hong Kongu, "Skajkom", za trgovanje sa Iranom kršeći američke trgovinske sankcije. Vašington tvrdi da je glavna finansijska direktorka kompanije Meng Vandžou varala banke u vezi sa tim transakcijama.
Meng, koja je ćerka osnivača "Huaveja", Rena Džengfeja, uhapšena je 1. decembra u Vankuveru po optužbama Sjedinjenih Američkih Država koje se odnose na Iran, što je izazvalo političku buru između Kine i Kanade, podseća AP.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар