Brisel i London u slepoj ulici, gde je put za Bregzit?
Ostalo je šest meseci do datuma službenog izlaska Velike Britanije iz Evropske unije, a pregovori između Brisela i Londona o tome su, prema rečima britanske premijerke Tereze Mej, u slepoj ulici. Ukoliko do dogovora ne dođe, može li nastati nova ekonomska kriza?
Od dana kada je Britanija pokrenula proces izlaska iz evropske porodice, počeo je da teče dvogodišnji rok da se Brisel i London sporazumno raziđu. On ističe 29. marta iduće godine.
"Ukoliko do tog vremena ne bude postignut sporazum onda dolazi do izlaska Ujedinjenog kraljevstva bez sporazuma, a ukoliko se dve strane dogovore onda je moguće i produžiti taj period. Sigurno da neizvesnost koja postoji deluje pre svega na finansijska tržišta, a onda to za posledicu ima efekte u realnom sektoru ekonomije", kaže Dejan Popović, bivši ambasador Srbije u Velikoj Britaniji.
Posledice Ujedinjeno kraljevstvo već oseća.
"Mnoge kompanije pozicionirane u Londonu i samoj Britanije, a koje su iz drugih zemlja EU, odlaze odatle i prebacuju se u kontinetalni deo Evrope. S druge strane, pri realizaciji samog referenduma oni koji su bili za ostanak u EU propustili su da obrazlože kakve će katastrofalne ekonomske posledice zadesiti Britaniju i Britanija se sa tim suočava danas. Odluka kakava je doneta, ne može da se promeni", kaže Arso Vučević, alumnista Londonske škole ekonomije.
Ne menja se ni činjenica da je za Ujedinjeno Kraljevstvo Unija glavni trgovinski partner.
"Njen cilj je da ostane u specijalnom odnosu kada je u pitanju tržište roba sa EU, praktično u jednom zajedničkom statusu, a da zadrži za sebe neke posebne privilegije u kretanju ljudi pa i pružanju usluga gde ne želi da prihvata evropsku regulativu. To EU ne želi da prihvati", kaže Popović.
Strahinja Subotić iz Centra za evorpske politike navodi da pregovori teku tako da se minimalizuje šteta koja nastaje.
"Evropske analize koje spovode i britanska vlada i EU komisija kažu da neće dovesti do recesije naglo niti će dovesti do nove ekonomske krize, ali ostavlja nepredvidive posledice. Cilj je da se taj scenario spreči", kaže Subotić.
Iako oko Bregzita za sada nema saglasnosti, partenri na sličan način gledaju na trgovnski rat Amerike i Kine i na sankcije Vašingtona Teheranu. A to su, kažu, analitičari, mnogo realnije pretnje po globalnu ekonomiju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар