Puđdamon izašao iz nemačkog zatvora, pozvao Madrid na dijalog

Bivši katalonski lider Karles Puđdamon izašao je danas iz nemačkog zatvora, nakon što je uplatio kauciju od 75.000 evra koju mu je sud odredio. Pozvao je Španiju da odustane od pokušaja da krivično goni lidere separatista.

Karles Puđdamon je, nakon što je izašao iz nemačkog zatvora, pozvao na hitno oslobađanje svih njegovih kolega koji se nalaze u španskim zatvorima.

"Sramota je za Evropu da ima političke zatvorenike. Vreme za dijalog je konačno stiglo", poručio je bivši katalonski lider.

Puđdamon je zahvalio je osoblju zatvora, a kada je izašao dočekali su ga ljudi koji su mahali katalonskim zastavama, preneo je Rojters.

Njegov advokat u Nemačkoj Volfgang Šomburg najavio je da će Puđdamon nastaviti pravnu bitku kako bi sudije odbacile nalog za izručenje Španiji na osnovu optužbi za proneveru.

Bivši katalonski lider je ranije danas izašao iz nemačkog zatvora nakon što je uplatio kauciju od 75.000 evra koju mu je sud odredio.

Kancelarija tužilaštva u Šlezvigu navela je u saopštenju da je Puđdamon vlastima ostavio adresu u Nemačkoj, na kojoj će boraviti dok sud ne donese odluku o zahtevu Madrida za njegovo izručenje po osnovu optužbe za zloupotrebu javnih sredstava, preneo je AP.

Nemački državni sud u Šlezvigu juče je odlučio da Puđdamon može da bude pušten uz kauciju, odbacivši zahtev Madrida da on bude izručen po osnovu glavne optužbe, a to je optužba za pobunu.

U obrazloženju suda u Šlezvigu stoji da Puđdamon ne može biti izručen po optužbi za pobunu jer nemački zakon za takvu optužbu podrazumeva upotrebu pretnje ili sile dovoljne da slomi volju vlasti.

Nakon što je sud objavio odluku, španska vlada je juče saopštila da poštuje odluku nemačkog suda.

Puđdamon je uhapšen u Nemačkoj po španskoj poternici kada je pokušao da se 25. marta preveze iz Finske do Belgije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом