Ko je Mun Džae In, novi predsednik Južne Koreje

Pobedu na predsedničkim izborima u Južnoj Koreji proglasio je Mun Džae In – dete izbeglica koje su tokom rata pedesetih godina pobegle iz Severne Koreje.

Mun (64) je odrastao u siromašnoj izbegličkoj porodici, koja se smestila na jugoistoku Južne Koreje. Tokom studija na Univerzitetu Kjung He u Seulu, pridružio se prodemokratskom pokretu čiji je cilj bio svrgavanje diktatorskog režima Park Čing Hea, koji je vladao zemljom dok nije ubijen u atentatu 1979.

Tokom 1975, Mun je proveo nekoliko meseci u zatvoru zbog organizacije antivladinih protesta, da bi ga zatim poslali na odsluženje vojnog roka u specijalnim jedinicama.

Početkom osamdesetih Mun je postao advokat u kancelariji Roh Mu Hjuna, zastupajući uglavnom interese radnika i studenata. Kada je Roh Mu Hjun počeo da se bavi politikom 1988, Mun ga je sledio i često govori da mu je prijateljstvo sa Rohom promenilo život.

Roh je postao predsednik Južne Koreje, a Mun je u lokalnim medijima postao poznat kao "kraljev sekretar".

Kada je Roh opozvan 2004. zbog navodnog kršenja izbornog zakona, Mun je radio kao njegov advokat odbrane, a sud ga je vratio na predsedničku funkciju.

Kada je Roh napustio funkciju i bio optužen za korupciju, Mun je ponovo bio njegov advokat.

Prijateljstvo i bliska saradnja nastavljeni su do Rohovog samoubistva 2009. godine.

Mun kaže da ga je Rohova smrt odvela ka većem političkom angažmanu. Na izborima 2012, izgubio je od kasnije opozvane predsednice Park Geun Hje sa oko milion glasova.

Nakon korupcionaškog skandala u koji je bila umešana opozvana predsednica, podrška Munu je naglo počela da raste. Posle nekoliko meseci političke neizvesnosti, u Južnoj Koreji su održani vanredni predsednički izbori, na kojima je prema izlaznim anketama koje su sprovele tri televizijske kuće, Mun pobedio.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом