Reporteri bez granica: Suprotstaviti se cenzuri na internetu
Organizacija Reporteri bez granica izrazila je zabrinutost zbog mnogobrojnih slučajeva cenzure na internetu i onlajn kontrole nad novinarima, pozivajući na uspostavljanje obavezujućih međunarodnih regulativnih mehanizama protiv toga.
"Kontrola nad internetom predstavlja ozbiljno kršenje slobode medija", ističu Reporteri bez granica.
Ova nevladina organizacija sa sedištem u Parizu je, u izveštaju objavljenom povom Svetskog dana borbe protiv cenzure na internetu, osudila spremnost sa kojom se vodeće internet kompanije radi profita nesavesno povinuju zahtevima autoritarnih vlada.
"Takav biznis, kojim se bave kompanije sa iskustvom u sajber nadzoru, unosan je, ali sumnjiv. Reporteri bez granica osuđuju rupu u zakonu koja omogućuje tim kompanijama da svoje proizvode prodaju režimima čiji je cilj onlajn kontrola i cenzura - samo da bi povećali svoje učešće na tržištu", navodi se u saopštenju Reportera bez granica.
Nedavno je otkriveno, ukazuje se, da je izraelska kompanija NSO umešana u slučaj samovoljne kontrole meksičke vlade nad istraživačkim novinarom Rafaelom Kabrerom.
Ova organizacija, takođe, podseća da je nemački list Špigel 25. februara objavio da je nemačka Federalna obaveštajna služba (BND) godinama špijunirala novinare međunarodnih medija kao što su Bi-Bi-Si, Njujork tajmsa i Rojters.
Uz to, Reporteri bez granica izražavaju žaljenje zbog učestalosti blokiranja poruka objavljenih na Fejsbuku i Tviteru.
Kao primer navodi da je u Turskoj Tviter prvi put razvio lokalno sredstvo za kontrolu nad sadržinom, koje se može upotrebiti za blokiranje priistupa nekom tvitu ili nalogu iz određene zemlje.
"Posle neuspelog pokušaja puča u Turskoj u julu prošle godine, Tviter se odmah povinovao nalozima da cenzuriše naloge više od 20 novinara i medija", ukazuje se u saopštenju.
Reporteri bez granica izražavaju i zabrinutost zbog aktivne saradnje Fejsbuka sa pojedinim vladama, brisanja novinarske sadržine i nejasne politike "umeravanja" koju ta kompanija sprovodi.
Među primerima takve prakse, Reporteri bez granica navode vebsajt posvećen razvoju situacije u Siriji, Iraku, Turskoj i drugim delovima Bliskog istoka, koji je Fejsbuk prošlog decembra blokirao tokom nekoliko dana bez objašnjenja.
Povodom Svetskog dana borbe protiv cenzure na internetu, organizacija Reporteri bez granica je, takođe, saopštila da je počela operaciju "Kolateralna sloboda 3", sa ciljem da se informacije na internetu učine dostupnim u zemljama u kojima su senzurisane i da se "Neprijatelji interneta" odvrate od blokiranja novinskih vebsajtova.
"Nakon što je odblokirala pristup za 11 vebsajtova 2015. godine i za još šest 2016. godine, ova operacija je uspostavila alternativni pristup za još pet novinskih vebsajtova koji su blokirani u zemlji u kojoj su otvoreni", navodi se u saopštenju.
Ti vebsajtovi su, precizira se, Ozguruz u Turskoj, Azathabar u Turkmenistanu, TV Mejdan koja izveštava o Azerbejdžanu iz egzila, Doha njuz u Kataru i Alkst u Saudijskoj Arabiji.
Ova operacija je, objašnjavaju Reporteri bez granica, zasnovana na "tehnici ogledala", pri čemu se koriste servisi velikih kompanija kao što su "Fastli", "Amazon", "Majkrosoft" i "Gugl" da se naprave duplikati ili "ogledala" cenzurisanih sajtova.
"Neprijatelji interneta", tako, ne mogu da blokiraju pristup "ogledalima" a da ne nanesu kolateralnu štetu svom sopstvenom pristupu tim internetskim gigantima, pa otud i naziv operacije RSF - "Kolateralna sloboda".
Reporteri bez granica napominju da treba da se obezbedi veća brzina prenosa podataka, odnosno propusnost veze, kako bi "sajtove-ogledala" učinila dostupnim jer, kako objašnjava, što se više ti sajtovi posećuju, to se brzina prenosa više troši.
"Reporteri bez granica pozivaju sve korisnike interneta da pomognu u plaćanju kako bi se obezbedila veća brzina prenosa podataka i time produžio pristup 'sajtovima-ogledalima'", zaključuje se u saopštenju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар