Odjeci Trampovog potpisa
Od trenutka kada je Tramp potpisao odluku o imigrantima, umnožavaju se reakcije, a raste i broj onih kojima će već kupljena karta ili viza propasti. Među njima su umetnici, naučnici, sportisti. Prema poslednjim najavama, više od 800 spornih ulazaka u Ameriku će biti odobreno tokom ove nedelje.
Osamsto izbeglica će samo u prvoj nedelji biti zaustavljeno pred američkim vratima. Somalku sa američkim pasošem Samiru Dahir je nekoliko dana delilo od susreta koji iščekuje četiri godine – da na aerodromu ugleda i svoju ćerku.
"Predsednik ima moć. Zato ga molim – promenite svoju odluku!", kaže Samira.
UNHCR procenjuje da je, za četiri meseca, dolazak na američko tlo upitan za još oko 20.000 izbeglica. Zato, uprkos mogućim privilegijama, na dodelu nagrade američke Filmske akademije neće ni iranski režiser, oskarovac Ašgar Farhadi. Umesto pred blicevima na crvenom tepihu, iz Irana poručuje – ekstremni stavovi u demokratskom svetu jednaki su onima koje vidi u svom dvorištu.
"I jedni i drugi svojim građanima predstavljaju neistinite i zastrašujuće slike o drugim narodima i kulturama, kako bi njihove različitosti pretvorili u neslaganja, neslaganja u neprijateljstva, neprijateljstva u strahove", kaže Farhadi.
Strahuje i somalski atletičar sa britanskim državljanstvom Mo Farah. Pitanje je da li će sa priprema iz Velike Britanije moći da se vrati u Ameriku, gde ga čeka petočlana porodica.
"Britanska kraljica me je proglasila vitezom, a američki predsednik je od mene napravio stranca", rekao je Mo Farah.
Iz tridesetak američkih gradova danima stiže slika protesta, dok Trampovi republikanci brane stav – učinimo Ameriku ponovo bezbednom!
"Ono što je zabrinjavajuće za ovdašnje analitičare jeste to što je portparol Šon Spajser izgovorio rečenicu koja nije karakteristična za doktrinu SAD, a to je da je ulazak u SAD privilegija, a ne pravo. To je izazvalo veliki odijum, pre svega među demokratskim zakonodavcima, ali i među grupama koje se bave zaštitom ljudskih prava", kaže dopisnik RTS-a iz Vašingtona Nenad Zafirović.
Pravo da putuju u Sjedinjene Države, građani Iraka, Irana, Sudana, Somalije, Libije i Jemena teško su ostvarivali i u vreme Obamine i Bušove administarcije, podseća novinarka Ljiljana Smajlović. Jednako kao što su sirijske izbeglice ređe odlazile put Amerike nego u evropske zemlje i Kanadu.
"Čini mi se da je Trampova krivica u tome što je on zapravo potpuno ogolio tu zapadnu politiku. Ovo je šokantan, nepristojan način – prvo ćemo da vas bombardujemo, pa ćemo da vas potpuno destabilizujemo, pa vam onda nećemo dati ni da izađete", istakla je Smajlovićeva.
Zabrana ulaska, podseća Smajlovićeva, ne odnosi se na američke saveznice – Saudijsku Arabiju, Katar, Emirate. Niti na Egipat ili Tursku, Avganistan ni Pakistan. Ostaje sedmorka od kojih je pet država prošla administracija bombardovala, dok je Iran i Sudan slabila strogim sankcijama. Ni iz jedne države sa crne liste za poslednjih 40 godina nije bilo terorističkih napada na Sjedinjene Države.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар