I Viktorija Nuland napušta Stejt department?

Petoro diplomata iz višeg menadžerskog tima u američkom Stejt departmentu napustilo je svoje pozicije, javlja "Glas Amerike". Među njima je pomoćnica državnog sekretara za evropske i azijske poslove Viktorija Nuland, koja je često boravila u Srbiji.

Oni odlaze samo nekoliko dana pre nego što Reks Tilerson, izbor predsednika Donalda Trampa za prvog čoveka američke diplomatije, treba da bude potvrđen u Senatu i stupi na dužnost. Trebalo bi da Tilerson narednog utorka poseti Stejt department.

Jedan od petoro diplomata bio je u avionu za Evropu, na putu na sastanak na visokom nivou, kada mu je naređeno da se okrene i vrati kući, rečeno je za Glas Amerike u diplomatskim izvorima.

"To nije normalna procedura. To nije slučajnost", rekao je za Glas Amerike Brus Džentlson, bivši viši savetnik direktora za planiranje politike u Stejt departmentu.

Profesor javne politike i političkih nauka s Univerziteta Djuk dodaje da "ukoliko je taj postupak koordinisan, onda je još značajniji".

Navodi se da karijerne diplomate u Stejt departmentu, međutim, ljutito u novinskim izveštajima u četvrtak krive novu administraciju zbog "masovnih ostavki" i "otpuštanja".

Ambasadorka Barbara Stefanson, predsednica Američke asocijacije za inostranu službu (AFAS), profesionalne grupe i sindikata za zaposlene u američkoj diplomatiji, tvrdi da "kontekst ovoga u potpunosti nedostaje".

"Rotacije na nove pozicije i penzionisanja nakon predviđenog broja godina u službi su 'DNK' diplomatskog služenja. Normalno je da promena administracije donosi promenu osoblja", rekla je Stefansonova za Glas Amerike.

Pored Nulandove, drugo najviše pozicionirano ime koje napušta Stejt department je državni podsekretar za menadžment Patrik Kenedi.

Službu napuštaju i još dvoje pomoćnika sekretara – Džois Bar, zadužena za administraciju, i Majkl Bond iz Konzularnih poslova.

Još jedna značajna osoba odlazi – ambasador Džentri Smit, direktor Kancelarije za strane misije.

Sinoć su zvaničnici SAD potvrdili Glasu Amerike da Tomas Kantrimen, karijerni diplomata, koji je služio kao vršilac dužnosti podsekretara za kontrolu naoružanja i međunarodnu bezbednost, odlazi u penziju sledeće nedelje.

Diplomatski izvori kažu da je Kantrimen leteo u Rim, kada mu je rečeno da se okrene i vrati kući. Stejt department je odbio da komentariše tu informaciju.

Mark Toner, vršilac dužnosti portparola Stejt departmenta, rekao je u ranije datoj izjavi da su više menadžerske pozicije, sada upražnjenje, pozicije političkih nameštenika i da je za njih potrebna predsednikova nominacija i potvrda Senata.

"Nekima su ostavke prihvaćene, neki će nastaviti službu u inostranim poslovima na drugim pozicijama, a neki će biti penzionisani, po izboru ili zato što su dostigli vremenski maksimum predviđen za njihovu poziciju u službi", rekao je Toner i dodao da "ni jedan službenik ne prihvata političko postavljenje sa očekivanjem da je ono neograničeno".

Predsednik Strateških komunikacija o globalnoj situaciji Bret Buen kaže za Glas Amerike da "uvek postoji rotiranje", ali da se "obično ne dešava tako naglo i ne ostavlja se tolika praznina u glavnom menadžerskom timu Stejt departmenta".

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом