AFP: Godinu dana posle napada u Parizu ID slabiji, ali preti

Pariz se priprema za obeležavanje prve godišnjice napada u kojima je u jednom danu ubijeno 130 ljudi, a Islamska država iako oslabljena međunarodnim naporima da se ta ekstremistička grupa slomi i dalje je sposobna da organizuje pogubne napade, navodi AFP.

Godinu dana posle niza džihadističkih napada u Parizu, analitičari smatraju da vojni porazi u uporištima Islamske države u Iraku i Siriji gotovo sigurno neće učiniti njene zapadne mete ništa bezbednijim.

Tako Entoni Kordsman iz Centra za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu kaže da je važno lišiti ID kontrole nad naseljenim centrima, onemogućiti je da se finansira i obučava borce i razbiti je kao ključnu terorističku organizaciju, ali upozorava da poražavanje u praktičnom smislu ne znači i otklanjanje trajne pretnje.

Lider ID Abu Bakr el Bagdadi je u junu 2014. godine proglasio uspostavljanje kalifata na području koje je ta grupa zauzela u Iraku i Siriji, pozivajući muslimane koji su delili viziju ID da joj se pridruže.

Hiljade stranaca je odgovorilo na njegov poziv, među njima i više francuskih i belgijskih državljana, podseća francuska agencija.

Krvoproliće u Parizu doprinelo je, međutim, jačanju rešenosti Zapada da porazi ID.

Godinu dana kasnije iračke snage, uz vazdušnu podršku SAD i drugih zemalja među kojima je i Francuska, danima se žestoko bore za preuzimanje drugog po veličini iračkog grada Mosula iz ruku te džihadističke grupe.

U nedelju su i kurdsko-arapske snage, uz podršku SAD, saopštile da počinju napad na Raku, uporište ID u Siriji.

Ovi vojni napori doveli su do naglog smanjenja broja stranaca koji se pridružuju snagama ID u Iraku i Siriji.

Prema podacima Pentagona sada se toj organizaciji mesečno pridruži samo 200 stranih boraca, dok je taj broj 2015. godine iznosio 2.000.

Međutim, većina eksperata je saglasna da rušenje nada ID u osnivanje kalifata neće umanjiti njenu sposobnost da izvodi napade na Zapadu.

"U umovima pristalica u SAD, EU, Severnoj Africi i drugde, privlačnost ID nije umanjena njenim teritorijalnih gubicima. Prema mišljenju pojedinih, ta grupa ostaje snažan magnet koji privlači nasilje i osećaj pripadnosti", nedavno je saopštila grupa za bezbednosne analize Sufan sa sedištem u SAD.

Moguće je čak, navodi ista grupa, da gubici ID u Mosulu i drugde dovedu do jačanja njene spoljne podrške i shodno tome jačanja pretnje terorizma širom sveta.

Iako je za Islamsku državu sada teže da organizuje kompleksne operacije kao što su napadi u Parizu, zapadne vlade strahuju od većeg broja napada pojedinaca koji su samo inspirisani tom grupom.

"Verovatno smo u fazi sa manje spektakularnih operacija, ali sa više pojedinačnih činova, inspirisanih putem interneta", kaže Didije Le Bre bivši francuski koordinator za nacionalno obaveštavanje, koji upozorava da "ID zadržava svoju glavnu snagu - slabi naša društva iznutra".

Drugu rastuću pretnju predstavlja povratak stranih boraca u zemlje iz kojih potiču, s obzirom na smanjenje teritorije u rukama ID.

Američki novinar Džoni Vorik veruje da je 40.000 stranaca otišlo da se bori u Iraku i Siriji i da će se neki od njih vratiti kući i pokušati da nastave sa normalnim životom.

"Drugi će, pak, možda biti figure u stilu Trojanskog konja, zainteresovani za izvođenje terorističkih napada", objašnjava Vorik, dodajući da policija i obaveštajne agencije sada treba da odgovore na izazov odvajanja onih koji imaju terorističke ambicije od onih koji samo žele da nastave da normalno žive.

U međuvremenu, koncertna dvorana "Bataklan" u Parizu biće ponovo otvorena 12. novembra, dan uoči godišnjice džihadističkih napada u kojima je u toj sali poginulo 90 ljudi, a tom prilikom će britanska rok zvezda Sting tamo održati koncert.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом