Da li je Bregzit skrenuo pažnju sa Čilkotovog izveštaja?

Referendum o izlasku Velike Britanije iz EU skrenuo je pažnju sa izveštaja ser Džona Čilkota o učešću Londona u invaziji na Irak – taj utisak i olakšanje zbog toga podelio je bivši šef britanske diplomatije Džek Strou u prepisci sa nekadašnjim američkim državnim sekretarom Kolinom Pauleom.

Sedam godina britanska javnost čekala je da čuje da li je bilo razloga da London krene u napad na Irak. Nije. Čulo se u 2,6 miliona reči izveštaja Čilkotove komisije. Porodice poginulih vojnika pretile su tužbama protiv Tonija Blera. Tu se, manje više, prašina slegla. Tadašnji šef britanske diplomatije veruje da za to može da zahvali Bregzitu. Tajming za referendum je, iz njegovog ugla, bio savršen.

Ako ima nešto dobro u Bregzitu to je da će odvući pažnju medija sa Čilkota. Iako to neće umanjiti osećaj neprijatnosti na dan objavljivanja. To piše Džek Stro nekadašnjem američkom državnom sekretaru Kolinu Pauelu.

Za novinara američkog Intersepta – otkriće da u mejlovima preispitivanja nema ni u tragovima.

"Džek Stro ne pokazuje nikakvo žaljenje on je jednostavno želeo da izbegne napad na sopstvenu reputaciju, želeo je da izbegne da mu priđu britanska javnost i britanski mediji", navodi novinar američkog Intersepta.

Profesor Vladeta Janković, u vreme invazije na Irak ambasador u Londonu, sumnja da je Bregzit skrenuo pažnju sa Čilkotovog izveštaja.

"Ovde imate jednu političku svinjariju kakvih je bilo i biće, Bregzit je epohalan događaj i on odlučuje o sudbini cele zemlje. Ne mislim da je na bilo koji način poremetio proces Bleru i saradnicima a da li će do njega doći – sumnjam. Pravosudne posledice je teško zamisliti. Nisu Englezi Srbi i nije Hag za Engleze, da kažem sasvim prosto", navodi Janković.

Međunarodni krivični tribunal mogao bi da sudi odgovornima samo ako se utvrdi da engleski sudovi nisu voljni ili nisu u stanju. I pravnici su uvereni da je to malo verovatno.

"Čitav proces je počeo na bazi zahteva rodbine britanskih vojnika koji su izgubili živote u sukobu da im se Toni Bler izvini. On je od početka bio unutrašnjeg karaktera i malo je teško očekivati da bi na isti način mogla da se aktivira i njegova međunarodna dimenzija", Vesna Knežević Perić.

Dejvid Kameron je poručio da bi iz Čilkotovog izveštaja trebalo izvući pouke. Prepiska bivših aktera pokazuje da to nije slučaj. Međunarodnog suda izgleda neće biti. Možda stvari isprave tek istoričari.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом