Strazbur, usvojen sistem o razmeni podataka o putnicima
Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su na redovnom zasedanju u Strazburu novu direktivu o razmeni podataka o putnicima u avio-saobraćaju (PNR) u borbi protiv terorizma. Evropski parlament usvojio je, po prvi put, jedinstveni set pravila za 28 država članica EU kako bi se zaštitila privatnost korisnika interneta.
Prema novoj regulativi, avioprevoznici moraće da razmenjuju sa nacionalnim vlastima podatke o putnicima koji putuju iz "trećih zemalja" u Evropsku uniju i obrnuto.
Među podacima koje će avio-kompanije morati da dele sa obaveštajnim agencijama su imena putnika, adrese, kontakti, brojevi pasoša, kreditnih kartica i slično.
"Usvojili smo važno sredstvo u borbi protiv terorizma. Sakupljanjem, razmenom i analiziranjem podataka o putnicima naše obaveštajne agencije moći će da prepoznaju ponašanje koje treba pratiti", rekao je izvestilac EP Timoti Kirkop.
Britanski evroposlanik je dodao da sistem PNR nije "srebrni metak", ali da je veoma efikasan. On je naglasio da razume zabrinutost u vezi prikupljanja i skladištenja informacija pojedinaca, ali je dodao da PNR ima mehanizme za bezbedno čuvanje informacija.
Obaveštajne agencije moćiće da podatke prikupljene sistemom PNR čuvaju najduže pet godina, ali posle šest meseci informacije će biti "zamaskirane", odnosno iz njih će biti sakriveni svi podaci koji mogu dovesti do identifikacije pojedinaca, kao što su ime, adresa, kontakti.
Za novu evropsku regulativu glasao je 461 poslanik, 179 je bilo protiv, a 9 evroposlanika je bilo uzdržano.
Sistem će se primenjivati na letovima od "trećih zemalja" do neke od zemalja EU i obrnuto, ali i među članicama EU, ukoliko bude potrebe.
Evropske zemlje moći će da odluče da li žele da prikupljaju informacije od turističkih agencija i turoperatera preko kojih putnici rezervišu letove.
Usvojena nova pravila za zaštitu privatnosti na internetu
Evropski parlament usvojio je, po prvi put, jedinstveni set pravila za 28 država članica Evropske unije kako bi se zaštitila privatnost korisnika interneta.
Nova pravila daju ovlašćenja nacionalnim regulatornim telima da novčano kazne firme u iznosu do četiri odsto od njihovog ukupnog svetskog godišnjeg prihoda, ukoliko utvrde da su prekršena evropska pravila o zaštiti podataka.
Nova pravila će obezbediti da se osnovno pravo na zaštitu ličnih podataka garantuje svim evropskim građanima, rekao je prvi potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans nakon glasanja u Strazburu, preneo je AFP.
"Oni će pomoći da se stimuliše jedinstveno digitalno tržište u EU tako što će se pojačati poverenje korisnika u onlajn servise, kao i sigurnost za poslovanje", naveo je Timermans.
Nova pravila podrazumevaju i garancije na takozvano "pravo na zaboravljanje" oko kojeg su se, podseća francuska agencija, Gugl i Brisel sukobljavali.
To pravo omogućava korisnicima da traže da se, nakon nekog vremena, obrišu rezultati pretrage u koje su oni uključeni.
Pravila korisnicima daju i pravo da prebace svoje podatke na drugog provajdera i da znaju kada su njihove informacije hakovane, dok politike privatnosti moraju biti jasno objašnjene.
Pravila su napravljena tako da se olakša saradnja između organa za sprovođenje zakona.
Ona postavljaju minimalne standarde za policiju da obradi podatke u okviru svake države članice EU i regulišu prenos podataka među policijama različitih zemalja.
Novom reformom zamenjuju se pravila, koja su uvedena pre dve decenije u vreme nastanka interneta, i podstiču se napori Evropske komisije da se izgradi jedinstveno digitalno tržište za 500 miliona ljudi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар