Medved stigao do požeških sela

Nije neuobičajeno da u planinskim područjima medvedi siđu niže od svojih staništa podno Tare, Zlatibora i Golije. Iznenadio je i uznemirio meštane silazak do samih požeških sela. Pretrpeli su i materijalnu štetu na voćnjacima, pčelinjacima, a stradale su i ovce na imanjima koja su u blizini grada.

„Jedno dvesta metara odavde čuje se, znaš kako, znaš koji su to krici. Što kažu ko mečka. Eto dole je bila dvesta metara ispod kuće. Eto ti, tu je bila jutros u 7.15.“

„Da li je gladna, šta je, ja ne znam. O bože sačuvaj majko božija. Dobro je Medeni“, kažu meštani sela Loreta.

Mešanac Medeni upozorio je Boloviće na blizinu medveda u Loretu, ali su im stradale dve ovce. U drugom požeškom selu Zaselju medved je ubio nekoliko ovaca. Ova dva sela deli tri kilometra vazdušnom linijom, koliko ima i do grada. Lovočuvari Nacionalnog parka Tara tvrde da ih ne iznenađuje pojava medveda i u krajevima u kojima nije bio dugo ili uopšte viđan.

„Neki podatak smo imali šezdeset jedinki mi što vodimo, ali možemo sigurno reći da je taj podatak premašen da to ide od osamdeset, čak do sto jedinki. Znači, možemo reći sigurno na Tari. I on se širi i ide“, kaže Vladimir Jelisavčić iz Nacionalog parka Tara.

Lovočuvar Bojan Petrović ističe da nadležno ministarstvo direktno nadoknađuje štetu ljudima, nakon prijave i dostavljanja zapisnika

„A mi ne možemo od mečke da mirno spavamo. Ona može doći i u dan i u noć i na vrata obaliti, kao što je tamo obalila na štali“, napominje meštanin Loreta.

Medved je zakonom zaštićen, a iako pričinjava štetu na voćnjacima, pčelinjacima i u toru, lovočuvari tvrde da do sada nije zabeležen napad na čoveka.

„U slučaju susreta ne bi trebalo da beže, ne bi trebalo da okreću leđa, znači samo ostati smiren i trebalo bi da samo prave buku. I eto medved bi trebalo da pobegne“, objašnjava lovočuvar.

Turistima se preporučuje da koriste obeležene staze, a za sve je preporuka da se u prirodi boravi ili radi u društvu. Buka plaši medvede, ali se tako mogu izbeći opasnosti ili imati osnovnu pomoć u slučaju ujeda životinja, zmija, ili insekata.

 

четвртак, 16. јул 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом