U Aleksandrovcu otvoren legat Milana Šljivića - pokretača "Župske berbe" i nekadašnjeg predsednika opštine
Muzej vinogradarstva i vinarstva u Aleksandrovcu sakuplja arhive značajnih ljudi koji su zalaganjem doprineli razvoju i imidžu vinorodne Župe.Uz legate narodnog poslanika za srez Župski Bogdana Milinčića i magistra enologije Radoslava Cvetkovića, otvoren je i legat Milana Šljivića, dugogodišnjeg predsednika opštine Aleksandrovac , za čije ime se vezuje preporod ovog kraja u drugoj polovini dvadesetog veka.
U postavci portreta i biografija najpoznatijih poslenika srpskog vinogradarstva, vinarstva i voćarstva, uz fotografiju Milana Šljivića od pre nekoliko dana i deo legata, koji broji oko 1000 fotografija, dokumenata, diploma, odlikovanja i priznanja, isečaka iz štampe, ličnih predmeta i pisama građana.
“Milan Šljivić je nakon završetka fakulteta 1960. te godine vratio se u Župu kako bi podigao razvoj Župe Aleksandrovačke, a prvenstveno poljoprivrede, vinarstva i vinogradarstva. Tako da je kroz svoj radni vek, a najviše kao predsednik Skupštine opštine Aleksandrovac koji je bio u šest mandata veoma učestvovao u razvoju vinarstva i vinogradarstva Župe”, navodi Đorđe Živadinović, direktor Muzeja vinogradarstva i vinarstva.
Prvi inženjer agronomije u Aleksandrovcu, zaslužan je, kažu, za formiranje poljoprivrednih zadruga, osnivanje “Vino Župe” koja je dugo bila okosnica razvoja ovog kraja, ali i izgradnju putne infrastrukture, škola, Doma zdravlja, vodosnabdevanje. Bio je inicijator i organizator manifestacije “Župska Berba”.
“Milan je bio neka vrsta hipnotizera u odnosima sa saradnicima. Umeo je to, da pokrene ljude, da ih izazove, svi da rade, svi da budu u nekoj akciji. Drugo, na jedan fini diplomatski diskretan način je prozivao svoje saradnike u izvršavanju zadataka. Tako da smo svi na tim našim redovnim sastancima privrednika prosto strepeli koga će da prozove, ali ne na drzak i na neki drugi način, već na način koji obavezuje čoveka”, kaže Tomislav Stanić, dugogodišnji saradnik.
Legat je muzeju ustupila Milanova sestričina koja živi u Herceg Novom. Osim što je čuvala zaostavštinu njenog ujaka, počela je da piše i monografiju.
“Monografija je stajala jer ja nisam dugo dolazila u Župu. Onda kada sam se osmjelila da ponovo dođem, kada sam uspostavila nove kontakte i onda je krenulo u bržu i bolju realizaciju. I sad smo sasvim sigurni da će ona biti objavljena, štampana do kraja godine jer 2. januara je tačno 10 godina od kada je ujak otišao, mada evo sjećanja na moju radost i ponos, moram reći još uvek traju”, ističe Vitka Vujnović, sestričina Milana Šljivića.
Šljivić će pored monografije i legata dobiti uz Zavičajnog književnika Milosava Bucu Mirkovića i spomen sobu u Domu Kulture, izgrađenom kažu Župljani iz inata, zahvaljujući njegovom zalaganju.
Коментари