Kako stotinak farmi muznih krava u blačkom kraju usporava pražnjenje sela

U Blačkom kraju, gde dominira voćarska proizvodnja, uglavnom šljiva, očuvano je stotinak farmi muznih krava. Zahvaljujići njima, dve velike tamošnje mlekare dnevno prerade i na tržište plasiraju dvesta hiljada litara mleka. Neke od tih farmi podigli su mladi ljudi, koji su odlučili da ostanu na selu.

Aleksandar Savić iz Kaševara kod Blaca, po završetku srednje škole počeo je da se bavi stočarstvom i proizvodnjom mleka. To radi već punih petnaest godina. Sada proizvodi 650 litara mleka dnevno .

,,Krupne stoke ima oko 65, 70 grla. Krave nisu loše, rasni sastav je dobar. Mleka predajemo na mesečnom nivou oko 20 hiljada litara tako da sve u svemu to nije loše.Tu sam rođen, tu sam porastao, znači u štali od godinu dana s babom i s dedom, uvek sam tu stoku voleo. Niti sam se pokajao, niti ću da se pokajem, niti od moje kuće idem negde ", kaže Aleksandar Savić, iz Kaševara.

Pored proizvodnje mleka i farme krava, ima i stotinu sjeničkih ovaca. Obrađuje 70 hektara zemlje da bi bilo hrane za sve.

,,Glavna hrana je silaža, seno, detelina, krave koje se muzu trudimo se da jedu jedan obrok deteline. Spremili smo hrane dosta, treba da ima za ovu godinu", navodi Aleksandar Savić, iz Kaševara.

Da više mladih stočara nastavi ovaj posao i da se proizvodnja mleka u blačkom kraju očuva neophodna je veća podrška države a dobro dođe i pomoć lokalne samouprave.

,,Pomaže kroz podsticajne mere za nabavku opreme i mehanizacije za pripremu stočne hrane, za opremu i mehanizaciju za transport stajnjaka, za nabavku opreme za mužu", kaže Bojan Nikolić iz poljoprivredne službe opštine Blace.

Opština Blace za podsticaje u poljoprivredi planirala je sedam miliona dinara a rebalansom budžeta, u toku godine, obično se izdvoji i dvostruko više.

уторак, 08. април 2025.
2° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом