Pirot: Šta je uzrok bele tečnosti i naslaga mulja u Nišavi

U poslednjih nekoliko dana, u Nišavi je u jednom delu toka kroz pirotski kej primećena bela tečnost i naslage sivog mulja na kamenom delu obale. Maja Mijalković je saznala da li je Nišava zagađena i šta je uzrok ovoj pojavi.

Da nešto nije u redu sa Nišavom, prvi su primetili šetači ovde na keju. Odmah je pozvana inspekcija, ali i ekološki aktivisti i nekako su se našli svi na istom zadatku.

“Tačno je da je u Nišavi primećena neka siva tečnost, koja nije do sada viđena u našem vodotoku. Ono što mogu da kažem je da se, što naši sugrađani znaju, unazad mesec i nešto dana izvode radovi na postavljanju gasovoda srednjeg pritiska, sada već i kroz grad. Da bi se izbeglo postavljanje cevi uz most na drugom ringu, izvođač radova vrši podbušivanja, sa tijabarske i pazarske strane i postavlja bušotine”, navodi Bojan Pešić, načelnik za stambeno komunalnu delatnost.

Bušotina je negde oko 4,20 m ispod korita reke Nišave. Ono što se koristi u postupku bušenja je vrsta gline, to je emulzija bentonit. Mi smo kontaktirali izvođače i dobili smo ove podatke od njih, kao i sertifikat da je ta emulzija biorazgradiva, da nema opasnosti po životnu sredinu.

Aleksandar Panić, ekološki aktivista objašnjava: „To nešto je ilovača, odnosno jedna vrsta gline, ja mislim da je čak uma u pitanju, koju svi poznajemo i ona je izašla tu u količini od nekoliko kubika, jer je nema naniže, suviše daleko i može da se vidi ta količina. Problem bi bio da je ona izašla u nekoj velikoj količini, da su to desetine ili stotine kubika. Onda bi došlo do blindiranja korita reke i bio bi sprečen transport sedimenata koji znače život. A, transport sedimenata je veoma važna kategorija u biologiji i ništa od života u reci, čak i od mikroorganizama, od algi, insekata i kičmenjaka ne bi moglo da opstane u situaciji sa ovakvim dnom”.

Ovaj stogodišnji kej i Nišava su veoma važni za Piroćance. Zbog toga i podizanje ekološke svesti govori o tome koliko je značajno da se na vreme nauče svi da poštuju ono što im je priroda dala.

понедељак, 07. април 2025.
2° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом