Читај ми!

U turskim fabrikama u Srbiji radi više od deset hiljada radnika

Turska je u prethodnih 10 godina znatno investirala u Srbiju. Pre svega u prehrambenu industriju, bankarstvo, auto-industriju, turizam, zdravstvo i obrazovanje. Uz dobre diplomatske odnose i ekonomsku razmenu otvorena je mogućnost da Srbija i Balkan budu takozvani „most" do tržišta Evropske unije.

Prva turska investicija 2010. godine, tekstilna kompanija "Džinsi" u Leskovcu. Primetno povećanje ulaganja Turske u Srbiju počinje od 2015. godine. Cilj Turske je, kako kaže ambasador Hami Aksoj, da broj velikih firmi koje posluju u Srbiji povećaju na 50. Trenutno ih je 23, najviše na jugu zemlje, ali se pogoni otvaraju svuda po Srbiji. Podaci pokazuju da turske kompanije upošljavaju više od 10.000 radnika.

 

"Trenutno zapošljavamo 1.050 radnika, što je manje-više u skladu sa prvobitnim planom razvoja investicije. Pretežno idemo na tržište Nemačke. Trabalo bi da imamo taj standard i plan zapošljavanja. Do 2024. je planirano da se zaposli 2.500 radnika", kaže Elvisa Koca iz kompanije „Eurotaj", Kraljevo.

"Veoma smo zadovoljni saradnjom sa Vladom Srbije i lokalnom upravom u Ćupriji, uvek kada su nam bili potrebni izašli su nam u susret veoma brzo. Rado bih preporučio svim investitorima da dođu i otvore pogone jer će ovde imati dobru podršku i vredne radnike", ističe Serkan Kuruoglu, generalni menadžer „Feka automotiva", Ćuprija.

"Pored ovog postojećeg pogona izgradiće se još jedan pogon od sedam i po hiljada kvadrata što će ukupno iznositi 15.000 kvadrata, što je za naše Ćupričane vrlo značajno, naravno i za Paraćince i Jagodince jer će biti 500 radnika zaposleno u ova dva pogona", navodi Ninoslav Erić, predsednik SO Ćuprija.

Turska je ulagala i u putnu infrastrukturu, kao davalac kredita, izvođač radova ili deo konzorcijuma posebno za Moravski koridor, rekonstrukciju puta ka Tutinu i auto-put Beograd–Sarajevo. Najviše donacija turske agencije Tika slilo se u obrazovanje, zdravstvo i socijalnu infrastrukturu. Veliki broj projekata finansiran je i u Novom Pazaru, koji je 2018. godine, predsedniku turske Erdoganu dodelio najviše priznanje počasnog građanina.

"Ovde su dogovarani i u vreme kada je predsednik Erdogan poslednji put dolazio u Srbiju i kod nas, zaista bitni projekti. I neki od njih su se realizovali. Poslednji put pri otvaranju generalnog konzulata, otvorena je i nova sportska sala, Douš dvorana", kaže Tarik Rupić, pomoćnik gradonačelnika Novog Pazara.

Rodbinske veze Bošnjaka i Turaka, Novi Pazar deklarisale su kao „glavnu sponu" dve zemlje jer, prema podacima lokalne kancelarije za dijasporu, u Turskoj živi gotovo dva miliona ljudi koji vode poreklo odavde. Mladi iz ovog regiona sve češće biraju da nastave obrazovanje u Turskoj.

"Stipendije koje dobijaju od strane Republike Turske su takve da im je sve pokriveno. I smeštaj, i školovanje, i hrana i mesečni džeparac. A da ne pričamo o obrazovanju koje je stvarno na visokom nivou u poslednjih nekoliko godina. Turska, zapravo, radi dosta na tome", ističe Nejra Mujović Župljanin, koordinator turskog kulturnog centra.

Pored novootvorenog Generalnog konzulata u Novom Pazaru, najavaljeno je otvaranje i u Nišu, a od današnje posete Erdogana Srbiji, očekuje se dodatno unapređenje odnosa i saradnje koji su trenutno na najvišem nivou u novijoj istoriji.

недеља, 06. април 2025.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом